عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

سهمیه تکلیفی آذربایجان غربی در اخذ مالیات منصفانه نیست/ دریافت مالیات از شرکت های بزرگ صنعتی و شناسایی فرارهای مالیاتی باید در اولویت باشد

نماینده مردم ارومیه در مجلس با اشاره به جایگاه مهم مالیات در تامین درآمدهای پایدار و رهایی از درآمدهای نفتی، گفت با این وجود سهمیه تکلیفی سالجاری برای آذربایجان غربی منصفانه نبوده و بیش از پیش بر تولید و اصناف فشار وارد می کند.

به گزارش زنان بیدار ،حاکم ممکان در نشست با مدیرکل و معاونان امور مالیاتی آذربایجان غربی، ضمن تبریک هفته مالیات، گفت: مالیات به عنوان یکی از مهمترین و شاخص ترین منابع درآمدی دولت و اصلی ترین ابزار کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی که یکی از اهداف راهبردی نظام در اجرای اقتصاد مقاومتی نیز است، نقش و جایگاه بسزایی داشته و دارد.

وی مالیات را گامی مهم به سوی عدالت اجتماعی و توسعه دانست و افزود: در دریافت مالیات ضمن اینکه باید شیوه هزینه کرد درآمدهای مالیاتی برای مردم شفاف سازی شود، رضایتمندی مردم نیز باید ملاک عمل باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه این کمیسیون درخصوص عدالت در دریافت مالیات، هوشمندسازی و شناسایی فرارهای مالیاتی بزرگ به منظور جلب رضایت مردم، برنامه ریزی کرده است افزود: معافیت تولید از مالیات بویژه واحدهای کوچک تولیدی و صنعتی می تواند به رشد اشتغال و سرمایه گذاری منجر شود.

ممکان فشار بر تولید و اصناف را راهکاری منطقی برای تامین درآمدهای مالیاتی ندانست و افزود: وقتی از شرکت های بزرگ صنعتی طبق قانون مالیات اخذ نمی شود و برخی دانه درشت ها نیز از پرداخت مالیات فرار می کنند،فشار بر کسبه و تولید برای تامین سهمیه تکلیفی استان بیشتر می شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به گزارش مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی مبنی بر سهم ناچیز استان از مالیات ارزش افزوده، تصریح کرد: با توجه به اینکه استان ۴ درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده، انتظار می رود تا حداقل از ۴ درصد درآمدهای حاصل از مالیات ارزش افزوده بهره مند شود.

وی افزود: وقتی آذربایجان غربی قطب کشاورزی است نباید شاهد رشد سهمیه تکلیفی در تحقق درآمدهای مالیاتی باشد.

ممکان ادامه داد: همه تلاش دولت و مجلس باید کسب رضایتمندی مردم باشد. اصلاح برخی قوانین و هم افزایی دولت و مجلس می تواند رمز گشایش برخی گره های مالیاتی باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با قدردانی از تلاشهای کارکنان مجموعه مالیاتی آذربایجان غربی در پاسخگویی به مردم افزود: همه تلاش خود را برای کاهش سهمیه تکلیفی سالانه استان در درآمد های مالیاتی بکار خواهیم گرفت./

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 2 =