• ۸۶درصدقبولی رشته های پرطرفدار پزشکی سال ۹۹ از سه دهک اول بودند/گردش مالی میلیاردی کلاسهای کنکور 1401/5/18 09:35:13

  ۸۶درصدقبولی رشته های پرطرفدار پزشکی سال ۹۹ از سه دهک اول بودند/گردش مالی میلیاردی کلاسهای کنکور

  قائم مقام و دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: در سال ۱۴۰۱ از میان ۴۰ نفر رتبه‌های برتر ورودی به دانشگاه‌های برتر، فقط یک نفر از مدرسه دولتی بود. افرادی که در ماه‌های اخیر فریاد وا عدالتا سر دادند و ما را متهم به بی‌عدالتی میکردند، از وضع موجود حمایت می‌کنند؟

 • شناسایی اولین کودک مبتلا به آبله میمونی در آلمان 1401/5/18 09:00:53

  شناسایی اولین کودک مبتلا به آبله میمونی در آلمان

  مؤسسه روبرت کخ آلمان (RKI) امروز (سه شنبه) اعلام کرد که یک دختر چهار ساله در شهر "فورتسهایم" این کشور به آبله میمونی مبتلا شده است.

 • حق بیمه زنان خانه‌دار ۱۴۰۱ چقدر است؟ 1401/5/18 08:00:50

  حق بیمه زنان خانه‌دار ۱۴۰۱ چقدر است؟

  با توجه به این‌که برخی از زنان انتخاب می‌کنند که در سازمان‌های دولتی یا غیردولتی فعالیت نداشته باشند و مشغول خانه‌داری باشند، بیمه زنان خانه‌دار طراحی و اجرا شده است تا این افراد هم نگرانی برای آینده خود نداشته باشند. گسترش بیمه‌های اجتماعی از اهداف کلان اجتماعی و اقتصادی کشورها محسوب می‌شود. پوشش بیمه‌ای امروز یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی جوامع است. در کشور ما نیز برنامه گسترش و تعمیم بیمه آحاد جامعه از جمله بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، زنان، دانشجویان و... از چند سال پیش در دستور کار سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته است.

 • سوئد به پایین‌­ترین نرخ زاد و ولد در ۲ دهه اخیر رسید 1401/5/18 07:00:53

  سوئد به پایین‌­ترین نرخ زاد و ولد در ۲ دهه اخیر رسید

  براساس آمارهای رسمی جدید، سوئد به کمترین میزان زاد و ولد در این کشور در بیش از ۲۰ سال گذشته رسیده است.

 • نهاد خانواده به امید و امنیت روانی نیاز دارد 1401/5/18 04:00:29

  نهاد خانواده به امید و امنیت روانی نیاز دارد

  این روزها کاهش جمعیت ایران به یکی از موضوعات جدی و شاید بحرانی تبدیل شده که به سادگی نمی‌توان از کنار آن گذشت. اگرچه دیدگاه‌های متفاوت و گاه متناقضی در این زمینه وجود دارد، اما به نظر می‌رسد همه به چالش‌های نهاد خانواده در جامعه‌ایرانی اذعان دارند.

 • شهر حیرت‌انگیز «مایا»ها 1401/5/18 02:55:19

  شهر حیرت‌انگیز «مایا»ها

  شهر باستانی «تیکال» که در بخشی از «گواتمالا» واقع شده است، یکی از محوطه‌های تاریخی حیرت‌انگیزی به شمار می‌آید که پس از گذشت قرن‌ها هنوز بناهای هرمی‌شکل در آن پابرجا باقی مانده‌اند.

 • چگونه حق بیمه بازنشستگی بین صندوق‌ها انتقال می‌یابد؟ 1401/5/12 09:00:41

  مجلس تصویب کرد

  چگونه حق بیمه بازنشستگی بین صندوق‌ها انتقال می‌یابد؟

  با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، حق بیمه یا کسور بازنشستگی که به هر یک از صندوق‌های بیمه بازنشستگی پرداخت شده است براساس تقاضای کتبی بیمه شده یا بازماندگان واجد شرایط وی پس از بروزرسانی از صندوق قبلی به صندوق جدید منتقل می شود.

 • رونمایی از نخستین 1401/5/12 08:00:11

  رونمایی از نخستین "خودروی کربن‌خوار" توسط دانشجویان هلندی

  دانشجویان مهندسی در هلند از نخستین خودروی کربن خنثی جهان که هنگام رانندگی در جاده کربن دی‌اکسید را از هوا جذب می‌کند، رونمایی کردند.

 • «معشوقه پوتین» نیز هدف تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفت 1401/5/12 05:00:06

  «معشوقه پوتین» نیز هدف تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفت

  دور جدید تحریم‌های آمریکا که سران روسیه را هدف می‌گیرد شامل زنی است که در گزارشات خبری از او به عنوان معشوقه دیرینه رئیس جمهور روسیه یاد می‌شود.

 • طلاق به وقت پولداری! 1401/5/12 04:00:21

  قبح‌هایی که ریخته شده است

  طلاق به وقت پولداری!

  بیشترین طلاق‌ها در میان قشر ثروتمند است؛دلایل آن چیست؟

 • از «دره پادشاهان» چه می‌دانید؟ 1401/5/12 03:00:37

  از «دره پادشاهان» چه می‌دانید؟

  بخش اعظمی از اطلاعاتی که امروزه درباره تمدن مصر باستان در اختیار داریم به لطف تمهیدات شگفت‌آور مصریان برای جهان پس از مرگ جمع‌آوری شده است. صندل‌های طلا و تابوت‌دان‌ها مجلل از جمله بقایای به جای مانده از صنعتگری مصر باستان هستند که در موزه‌های سراسر جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. با این حال، بازدید از مقبره‌های واقعی مصریان باستان به بهترین شکل ممکن، شکوه این تمدن را به نمایش می‌گذارد. مشهورترین و مجلل‌ترین مجموعه مقبره‌های سلطنتی با نام «دره پادشاهان» شناخته می‌شود.

 • دریافت وام ازدواج نیازی به پایان خدمت ندارد/ پیگیری وام فرزندآوری بدون استعلام نظام وظیفه 1401/5/11 07:00:42

  دریافت وام ازدواج نیازی به پایان خدمت ندارد/ پیگیری وام فرزندآوری بدون استعلام نظام وظیفه

  روز گذشته بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها اعلام کرد که بر اساس قانون خدمت وظیفه عمومی، ارائه تسهیلات بانکی از جمله «وام فرزندآوری» به مردان مشروط به «استعلام وضعیت نظام وظیفه عمومی» آنهاست؛ این در حالی است که به گفته معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، این بخشنامه شامل «وام ازدواج» نمی‌شود و لازم است وام فرزندآوری نیز طی تفاهم بانک مرکزی و نظام وظیفه عمومی از این بخشنامه مستثنی شود.

 • استفاده از پژوهش‌های کاربردی برای رفع مشکلات حوزه زنان و خانواده 1401/5/11 15:20:54

  استفاده از پژوهش‌های کاربردی برای رفع مشکلات حوزه زنان و خانواده

  معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با تاکید بر اهمیت استفاده از پژوهش‌های فراتحلیل در جهت رفع مشکلات حوزه زنان و خانواده، گفت: تاکید ما استفاده از پژوهش‌های کاربردی است که منجر به تدوین قانون و برنامه عملیاتی و نهایتا رفع مشکلات حوزه زنان و خانواده شود.

 • زنان بهتر از مردان از تصادفات رانندگی می‌گریزند 1401/5/11 15:00:19

  نتایج مطالعه دانشگاه نیوکاسل:

  زنان بهتر از مردان از تصادفات رانندگی می‌گریزند

  نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که خودروهای خودران ممکن است به "تنظیمات جنسیت" نیاز داشته باشند، چرا که طبق این مطالعه، زنان در کنترل وسیله نقلیه در هنگام مواجهه با خطرات، بهتر از مردان واکنش نشان می‌دهند.

 • تغذیه با شیر مادر بهترین سرمایه‌گذاری در زمینه سلامت جامعه است 1401/5/11 13:00:38

  تغذیه با شیر مادر بهترین سرمایه‌گذاری در زمینه سلامت جامعه است

  مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به اهمیت ترویج هرچه بیشتر تغذیه کودکان با شیر مادر، تاکید کرد که این اقدام بهترین سرمایه‌گذاری در زمینه تامین سلامت جامعه جهانی است.

 • تاب‌آوری مردم ایران در دوران کرونا چقدر بود؟ 1401/5/11 12:00:38

  تاب‌آوری مردم ایران در دوران کرونا چقدر بود؟

  محققان پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی با بررسی بیش از ۲۰ هزار نفر از استان‌های مختلف کشور عنوان کردند که به‌طور نسبی مردم ایران در دوران پاندمی کووید-۱۹ از تاب‌آوری قابل قبولی برخوردار بودند.

 • سیل‌های شدید در راه است 1401/5/11 11:00:27

  سیل‌های شدید در راه است

  اگرچه سیل یک اتفاق طبیعی است اما تغییرات آب‌وهوایی ناشی از فعالیت‌های انسانی باعث می‌شود سیل‌های شدید شایع شود. در مناطق کوهستانی سه اثر تغییر اقلیم بارش شدیدتر، تغییر الگوی برف و باران و اثرات آتش‌سوزی به‌ طور خاص باعث ایجاد خطرات بیشتر در وقوع سیل می‌شود.

 • زنان؛ عمده قربانیان «قاچاق انسان» 1401/5/10 11:05:49

  در میزگرد «بررسی ابعاد و چالشهای قاچاق انسان» عنوان شد

  زنان؛ عمده قربانیان «قاچاق انسان»

  یک عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه در قاچاق انسان مهم‌ترین ابزاری که برای ارتکاب این جنایت مورد استفاده قرار می گیرد اغواگری و جذب قربانی از طریق فریب و وعده‌های کاذب است، گفت: شبکه‌های مجازی در جذب قربانی و دستیابی حداکثری به جامعه مخاطب و تبلیغ وعده‌های کاذبی که ممکن است عده ای را فریب دهد و آنها در دام قاچاق انسانی بیندازد، بسیار کمک کرده است.

 • بازیگر «پیشتازان فضا» درگذشت 1401/5/10 09:05:11

  بازیگر «پیشتازان فضا» درگذشت

  «نیچل نیکولز» بازیگر آمریکایی که بیشتر به خاطر بازی در سریال علمی تخیلی دهه ۱۹۶۰ «پیشتازان فضا» شناخته شد، در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

 • آیا پخش اعتراف تلویزیونی اثربخش است؟ 1401/5/10 00:30:04

  آیا پخش اعتراف تلویزیونی اثربخش است؟

  چندی پیش ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که نشان از مجادله دو زن در اتوبوس بی‌آرتی داشت و حواشی متعددی را ایجاد کرد. اما اکنون ویدیو دیگری از صحبت‌های زنی که در آن ماجرا به او تذکر حجاب داده شد، در راستای تایید اشتباه خود در تلویزیون منتشر شد.