بیانیه «سروشتی شاره که م بوکان» در خصوص پارک بانوان و چهار پیشنهاد

شناسهٔ خبر: 486DE550 -
همزمان با انتقادات از نحوه ساماندهی پارک بانوان بوکان، موسسه زیست محیطی «سروشتی شاره که م بوکان» بیانیه ای را منتشر کرد.

متن کامل این بیانیه که نسخه ای از آن در اختیار زنان بیدار قرار گرفته به شرح زیر است:

تا به امروز زنان در فرایندهای تصمیم گیری، برنامه ریزی و طراحی فضاهای شهری به ویژه مکان های عمومی و فضاهای سبز نقشی نداشته اند.   فضاهایی که حیات شهری و مدنی در آن جریان دارد فضاهایی مرد محور هستند حتی فضاهایی هم که برای زنان طراحی و ساخته شده اند، عمدتا توسط مردان با پیش زمینه های ذهنی مردانه طراحی شده است و «پارک بانوان بوکان» نیز از این قاعده مستثنی نیست.

احداث پارکی مختص به بانوان که در آن بتوانند آزادانه به فعالیتهای جسمانی بپردازند امری اجتناب ناپذیر است و به همین دلیل   پارک بانوان به یکی از مطالبات بانوان شهرمان تبدیل شده است اما «مکان و چگونگی ساخت پارک بانوان» دغدغه ما اعضای  موسسه سروشتی شاره که م بوکان  است  چرا که معتقدیم ساخت این پارک باید به گونه ای  باشد که ضمن آنکه استقبال بانوان را به همراه داشته باشد به افزایش سرانه فضای سبز  در شهر بوکان منجر شود.

در راستای همین دغدغه، تعدادی ازاعضای «سروشتی شاره که م بوکان» از پروژه ساماندهی پارک بانوان در جنب هتل ایزدی به صورت میدانی بازدید کردند.

خوشبختانه، پروژه پارک بانوان دربرگیرنده امکانات رفاهی و ورزشی مناسبی مانند زمین والیبال، زمین بازی کودک، کافه، مسیردوچرخه سواری و... است  و به نظر می رسد که می توان برای احداث این امکانات درختی قطع نکرد امری که در طرح مهندس  شورش عابدی طراح پارک پانوان نیز بر آن تاکید شده است.

اما آنچه سبب نگرانی ما شده احتمال عدم استقبال بانوان از این پارک است. چرا که معتقدیم با توجه به مساحت پارک و جنگلی بودن آن، ایجاد دیوار به دور آن ، فضایی دلگیر و نمناک در پارک را خلق می کند.

درختهای انبوه و بلند پارک بانوان مانع از ورود نور به داخل پارک می شود و با ایجاد دیوار حداقل نوری که از شرق و غرب پارک تامین می شد، نیز مسدود می شود همزمان این درختان به همراه دیوار ایجاد شده، مانع از وزش باد می شوند و این مجموعه عوامل پارک بانوان را به پارکی تاریک و دلگیر تبدیل می کند.

 بهتر بود که شهردارمحترم و اعضای شورای اسلامی شهر بوکان در مسیر اشتباه هفت سال قبل قدم نمی گذاشتند چرا که داستان ساخت پارک بانوان در مکان فعلی از یک اشتباه در مکان یابی حکایت دارد. اما باتوجه به  اینکه ساخت پارک بانوان در جنب هتل ایزدی به یک امر واقع تبدیل شده است  پیشنهاد می شود:

1- شورای اسلامی شهر بوکان و شهردار جهت کاهش احتمال عدم استقبال بانوان از این پارک فعالان حوزه زن، ورزشکاران و مربیان خانم و فعالان محیط زیست را به شور بگیرند و زمینه مشارکت آنها در مدیریت پارک را مهیا کنند.

2- با توجه به اینکه مهم ترین مولفه پارک بانوان، امنیت آن است و از طرفی دیگر بوکان با کمبود فضای سبز روبه رو است، پیشنهاد می کنیم به جای قطعه قطعه کردن پارک ساحلی، احداث پارکی ویژه بانوان با داشتن همه ویژگیهای یک پارک استاندارد در صدر کار برنامه های شهرداری قرار بگیرد و در ساخت این پارک از کلیشه ای کردن موضوع پارک بانوان و تقلیل آن به ایجاد حصار و نرده خودداری شود و پارک مطابق با نیازهای زنان بوکانی و تفاوت های خاص فیزیولوژیکی و روحی و روانی زنان  احداث شود.

3-پارک های موجود در سطح شهر برای حضور بانوان و به ویژه خانواده ها  ساماندهی شوند.

  4- مدیریت شهری تلاش کنند  تا رویه برنامه ریزی زنان برای زنان و مشارکت آنها در برنامه ریزی برای جامعه جایگزین الگوی حاکم شود که در آن مردان برای زنان و جامعه برنامه ریزی می کنند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 6 =