«روز دختر» چه صدا و رنگ و حسی دارد؟

شناسهٔ خبر: 4816A1D5 -
هرساله با فرا رسیدن روز دختر، با خودم فکر می‌کنم که دنیای بدون دخترها چه شکلی است، چه صدایی و یا چه رنگ و چه حسی دارد؟

به گزارش زنان بیدار ،  بعد در ذهن خود تصور می کنم، دنیایی بی رنگ و خاکستری، سوت و کور، دنیایی خالی از احساس، دنیایی خالی از ذوق، خالی از مهر، خالی از شوق و خالی از شور و شعف.

بعد نگاهی به تاریخ می‌اندازم، به درازای تاریخ داستان‌ها شنیده ام از طرد شدن‌ها، سرکوب شدن‌ها، زنده به گورشدن‌ها، دخترکشی‌ها و چه داس‌ها که روایت‌ها دارند از قصه تلخ دخترکشی، چه خاک‌ها که فریاد دخترها را به یغما برده و چه تاوان‌هایی که به جرم گناه ناکرده بر سر دختران سرزمینم فرود آمده است.

و بعد نگاهی به امروزه دنیا می‌اندازم، دخترانی که نسل به نسل از پس آن همه سرنوشت تلخی که در طول تاریخ برای دخترها رقم خورده، سربلند بیرون آمده و حال برای خود و دنیا مایه افتخاری شده اند که به دنیا ثابت کرده اند حضورشان را، وجودشان را، اهمیتشان را...

لذت بخش است که از پس آن همه قصه پر غصه ای که دختر بودن در طول تاریخ با خود یدک می‌کشد، دیدن دخترانی که امروز سهمی در دنیا دارند، دخترانی که دکتر شده اند، معلم شده اند، مادر شده اند، مهندس شده اند؛ دخترانی که سهمی در دنیای به ظاهر مردانه دارند.

امروز دختران اجاق‌های سوزان و روشن خانه هستند که بی گرمای حضورشان و بدون روشنایی وجودشان دنیا تاریکی محضی بیش نیست.

دخترانی که تا چشم برهم می‌گذاری قد می‌کشند، بزرگ می‌شوند و تکیه گاهی می‌شوند برای مادر، عصایی می‌شوند برای پدر، همدمی برای خواهر و غم‌خواری می‌شوند برای برادر.

روز دختر که از راه می‌رسد کافی است صفحه مجازیت را کمی بالا و پایین کنی تا با هجومی از عکس‌های زیبا از دختران روبه رو ‌شوی که لبخند روی لبشان، حاکی از رضایتی است که از دختر بودنشان دارند؛ همان‌هایی که در آغوش پدر با عشق پرورده و با دستان پر مهر مادر بزرگ شده اند.

دیدن عکس‌های جذابی از دختران که در کنار پدرشان احساس غرور می‌کنند، دیدن عکس پدرانی که با عشقی بی‌کران برای دختر بچه زندگیشان لاک می‌زنند، دیدن عکس مادری که با محبت مشغول چیدن تار به تار موهای دختری است که به دنیا آمده است تا رایحه ای ناب به زندگیشان ببخشد؛ و چه اندازه لذت بخش است دیدن این عکس‌های زیبا برای اینکه بدانیم دنیای دخترها جدا از افسانه‌های غمگینی که هر روز در گوش مردم شهر نجوا می‌شود؛ هنوز هم قصه شیرینی است...

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 2 =