به مناسبت روز مرد

شناسهٔ خبر: 45CA2BF7 -
خواستم بگویم امروز به هر بهانه‌ای و از هر کسی به مناسبت روزی به نام مرد تبریکی نثارت شد، چند لحظه‌ای کلاهت را قاضی کن.

به گزارش زنان بیدار ، امروز را تقویم ایران روز پاسداشت مقام پدر و روز مرد نامگذاری کرده‌است. کاری به دلیل آن ندارم. ما خواسته و ناخواسته بنا بر عرف و خواهی نشوی رسوا، به دلایل مختلف این مناسبت را هم مثل سایر مناسبت‌ها پذیرفته‌ایم و بهانه‌ای برای تقدیر و تجلیل پدران و مردان شده‌است.
مرد در خانواده، در نقش فرزند، همسر، پدر و خویشاوند حضور دارد.
حضور دارد؟
پاسخ به این پرسش را می‌گذارم به عهده خودتان که بنشینید و منصفانه چند‌وچون حضورتان را در هر نقش بسنجید.
اما چیزهایی در ذهن ما از کودکی بولد شده‌است؛ واژه‌های نشان‌دار و تعابیر  مردمحور: قول مردانه، زور مردانه، حرف مرد، مردوار، نیک‌مردی، جوانمرد، مردمنش، مردانگی و...
که وقتی دهخدا را نگاه می‌کنی همه در معنای شجاعت و جسارت و زور و قدرت است. همین تعاریف و تعابیر نابرابر هم شما مردان را در جایگاهی نشاند که حقوق انسانی چون احساس و عاطفه و نرم‌دلی و نازکی را نادیده بگیرید و در هر حال و مقام، بار سنگین مسئولیتی یک‌جانبه بر دوش‌تان باشد و هم ما زنان را با نوید دلگرمی به قدرت و شهامت و توانایی شما، ضعیف و وابسته و گاه متوقع نگه‌داشت.
این عادت به دنبال خود کلی قوانین نابرابر و غیرانسانی ایجاد کرد که شایستگی را نه بر مبنای اخلاق که بر اساس جنس تعریف کرده‌است و می‌کند!
از بحث حقوقی بگذریم، خواستم بگویم امروز به هر بهانه‌ای و از هر کسی به مناسبت روزی به نام مرد تبریکی نثارت شد، چند لحظه‌ای کلاهت را قاضی کن و ببین این مردانگی که به آن می‌بالی (به‌واسطه‌ی عرف و عادت و قانون) چه چیزهایی را از تو گرفته و چه چیزهایی را به تو بخشیده؟
بعد سپر تاریخی مردانه‌ات را بینداز
خودت را در جایگاهی برابر مادرت، همسرت، خواهرت، دخترت و معشوقت قرار بده و ببین او را؛ زنانگی‌ فراموش‌شده‌اش را، فداکاری‌ها و سکوتش را، اشک‌های پنهانش، امیدها و آرزوهایش، رویاهایش را...
اگر شرمنده‌ی چشم‌هایش نشدی، نه پیش مردانگی‌ات که پیش انسانیت و اخلاق سربلندی و روزها و لحظه‌ها به وجودت مبارک و فرخنده.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 8 =