گزارشی ازجشنواره ای پر شور که مهمانان را فرا می خواند:

جشنواره دریاچه ارومیه تابلوی تمام نمای فرهنگ و ورزش مردم ارومیه

جشنواره فرهنگی ورزشی دریاچه ارومیه که برای خودنمایی زیبایی‌ها و ظرفیت این نگین فیروزه ای ومعرفی جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی برگزارشد، تابلویی از تلفیق فرهنگ و سنت محلی است و توسعه بخش ظرفیت گردشگری این منطقه به شمار می‌رود.

به گزارش زنان بیدار ،نخستین جشنواره فرهنگی، ورزشی و تفریحی دریاچه ارومیه  با هدف معرفی جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی وجذب گردشگران و دوستداران محیط زیست برگزار شد.

بارش‌های اخیر و سرازیر شدن آب‌های رهاسازی شده از برخی سد‌های حوزه دریاچه ارومیه باعث افزایش نسبی تراز دریاچه شده است. افزایش نسبی آب دریاچه بخصوص در اطراف میانگذر دریاچه بچشم می‌خورد و این امر باعث شادی و امیدواری مردم ارومیه به احیای نگین فیروزه‌ای ایران شده است. گویا مردم ارومیه،تبریز و سایر نقاط باید به چشم خود زندگی دوباره دریاچه را می دیدندتا جلوه های حیات دوباره اش ، روحشان را نوازش دهد.

این جشنواره فرهنگی، هنری ورزشی با هدف انعکاس ظرفیت‌ها و کمبودهای دریاچه ارومیه در حالی برگزارشد که در صورت توجه به آن می‌تواند نقطه عطفی در تحرک بخشی به گردشگری آذربایجان غربی باشد.
اجرای سرود و موسیقی محلی، برگزاری مسابقات بومی و محلی، برپایی غرفه های نقاشی و انجام حرکات نمایشیِ ورزشهای آبی رقابت جذاب ملی‌پوشان قایقرانی و برنامه‌های نشاط آفرین، پخش موسیقی زنده سنتی و برنامه‌های آئینی سنتی از بخش های مختلف این جشنواره شاد فرهنگی ورزشی بود.

استاندار آذربایجان غربی در این جشنواره از افتتاح طرح های متعدد ستاد احیای دریاچه ارومیه هر سه ماه یک بار خبر داد و مشارکت مردم را مولفه ای اثرگذار در احیای چی چست عنوان کرد.

محمدصادق معتمدیان با اشاره به رهاسازی آب سدها از آذرماه سال گذشته به سمت دریاچه ارومیه، افزود: با توجه به ورودی آب ۴۱۱ مترمکعب در ثانیه، تاکنون ۵۰ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه شده است.

وی همچنین با اعلام اینکه تراز کنونی دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۳۸ متر می‌باشد، خاطرنشان کرد: تراز دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۹ سانتی‌متر و ابتدای سال آبی در مهرماه ۱۴۰۲، ۵۵ سانتی‌متر افزایش داشته است.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه وسعت کنونی این دریاچه را نیز ۱ هزار و ۵۰۰ کیلومترمربع اعلام کرده و افزود: وسعت دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه در سال ۱۴۰۲، ۳۵۰ کیلومترمربع بیشتر شده است.

معتمدیان همچنین با بیان اینکه حجم آب دریاچه ارومیه به بیش از ۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب رسیده، اضافه کرد: ذخیره آبی دریاچه ارومیه ۲۵۰ میلیون مترمکعب نسبت به زمان مشابه در سال گذشته و ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب نسبت به آغاز سال آبی در مهرماه ۱۴۰۲، افزایش داشته است. وی در ادامه با قدردانی از همکاری مردم در احیای دریاچه ارومیه، افزود: کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در حال حاضر بر مدیریت منابع آب در حوزه کشاورزی و تغییر الگوی کشت با مشارکت مردم متمرکز است.

همزمان با برگزاری جشنواره فرهنگی گردشگری دریاچه ارومیه، برنامه های فرهنگی و هنری با حضور پرشور مردم و خانواده ها در ساحل زیبای دریاچه ارومیه برگزار شد.

 همچنین همگام با  این جشنواره ، غرفه فرهنگی نیز در محوطه پل میانگذر  دریاچه ارومیه  برپا شده ابود اجرای پویش کتابخوانی با محوریت حفظ منابع طبیعی آب و احیای دریاچه ارومیه، نقاشی متری با موضوع دریاچه ارومیه، مسابقه خاطره‌نویسی خانواده‌ها با موضوع خاطرات مردم از دریاچه ارومیه، ترویج صرفه‌جویی در مصرف آب و عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی، مسابقات فرهنگی همراه با اهدای جوایز از برنامه‌های پیش بینی شده در این غرفه بود که از چشم رسانه ها دور نماند.

به گفته حامد صفاری مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری های آذربایجان غربی سازمان همیاری شهرداری ارومیه  برای پیشگیری از ترافیک در جاده شهید کلانتری و سهوات تردد خودروهای عبوری اقدام به احداث پارکینگ با ظرفیت یک هزار و ۵۰۰خودرو در محل برگزاری جشنواره کرده بود.

نگین فیروزه ای استان روز جمعه، در کنار دوستدارانش رنگ دیگری به خود گرفته بود و حضور هزاران نفر از مردم در کناردریاچه و ابراز شادی و امیدواری این نوید را میداد که  این موهبت الهی در صورت تکمیل زیرساخت‌های گردشگری می تواند حتی گردشگران بین‌المللی نیز جذب کند و این امر مستلزم توجه و اختصاص بودجه ویژه برای  توسعه و تجهیز زیرساخت‌های این منطقه است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 9 =