استفاده از کولر گازی در کردستان به صرفه نیست

شناسهٔ خبر: 3894716D -
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی و کوهستانی بودن استان، استفاده مشترکان از کولر گازی صرفه اقتصادی ندارد.

به گزارش زنان بیدار ، هیوا لهونیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: اقلیم آب و هوایی کردستان به گونه ای است که می توان فصل گرما را با استفاده از کولر آبی سپری و از مصرف بالای برق بخاطر استفاده از کولرهای گازی اجتناب کرد.

وی ۳۲ درصد مصرف برق استان را در فصل گرما مربوط به استفاده از وسایل سرمایشی دانست و افزود: در صورت استفاده از کولر گازی دمای مناسب و بهینه داخل ساختمان برای تنظیم ترموستات این کولرها، ۲۵ تا ۲۶ درجه است.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان یادآور شد: چنانچه دمای محیط یک درجه خنک‌تر تنظیم شود، میزان مصرف برق تا پنج درصد افزایش می یابد.

لهونیان بر انجام سرویس و یا تعمیر و نگهداری به موقع کولرهای گازی مورد استفاده برخی مشترکان نیز تاکید کرد و گفت: شستشو و جرم گیری مویل های اپراتور و کندانسور (لوله های مارپیچی)، شستشو، غبارگیری پره ها و دریچه هوایی خروجی و ورودی و روغن کاری و شفت کمپرسور و سایر قطعات از جمله موارد لازم در هنگام استفاده از کولر گازی است.

وی اضافه کرد: کنترل عدم گرفتگی لوله تخلیه آب کندانس، نصب سایبان و یا قرار دادن کولر در مکان سایه و نصب ترموستات‌های اتاقی به منظور امکان تنظیم درجه حرارت از دیگر مواردی است که باید رعایت کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان ادامه داد: با انجام کارهای ذکر شده قبل از شروع فصل گرما، بیش از ۱۵ درصد در مصرف برق این لوازم برقی پر مصرف صرفه جویی می‌شود.

لهونیان با اشاره به اینکه پیش از استفاده از کولر آبی نیز تعویض سالیانه پوشال و تسمه ضروری است، بر شستشو، جرم گیری و رسوب زدایی، بازرسی عدم پارگی و نشتی شلنگ آب و بازرسی سلامت و نبود پارگی برزنت کولرهای آبی تاکید کرد.

تنظیم شناور و ارتفاع آن در کف کولرها، روغن کاری یاتاقان‌های کولر، نصب سایبان و قرار دادن آن در مسیر باد، عایق کاری کانال‌ها در طول مسیر رو باز، تعویض پمپ آب با نوع کم مصرف و جایگزینی الکتروموتور راندمان بالا از دیگر مواردی بود که وی به آنها اشاره کرد.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان تاکید کرد: با انجام این کارها قبل از شروع فصل گرما و استفاده مناسب از کولرهای آبی، بیش از ۳۰ درصد در مصرف برق این لوازم صرفه جویی خواهد شد.

حدود ۷۲۰ هزار مشترک در بخش‌های مختلف، خانگی، اداری، صنعتی و کشاورزی از خدمات شرکت برق کردستان بهره‌مند است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 2 =