یادداشتی به بهانه تصاویر تامل برانگیز بر دستمال کاغذی

شبیه خون فرهنگی با طرح تخیلی کودکانه /*رسول مرادی

شناسهٔ خبر: 35BE89EE -
بی شک مهمترین بخشی که توسط دشمن هدف گرفته شده، مقوله فرهنگ کشور بوده و هست بدین علت که فرهنگ رکن مهم توسعه و هویت هر سرزمین تلقی می شود.

زنان بیدار -رسول مرادی؛ کشور من و تو هم همیشه سیبل و هدف تیر سمی ضد فرهنگ دشمن بوده، دشمنی که تیزبین و جدیست و خوب فهمیده که فرو  ریختن فرهنگ یعنی فرو ریختن رکن و عمود خیمه وطن .

همین مهم موجب جزم شدن عزم دشمن کینه توز شده و خیلی هم تلاش کرده و می کند، دقیق طرح ریزی می کند و بودجه سنگین بودجه صرف می کند، خیلی هم پرحوصله و هدفمند پیش می رود و به قول معروف به فرهنگ مملکت هجوم برده و شبیخون می زند.

هرچه دشمن در ضربه زدن به فرهنگ کشور حتی یک لحظه هم درنگ و غفلت نمی کند ولی غفلت و ضعف عملکرد بعضی مسئولین فرهنگی و کم توجهی مردم در درون کشور موجب شده نقشه شوم فرهنگی علیه مردم و به ویژه نسل کم سن تر عملی شود و نتیجه تلخش در هر کوی و برزن مملکت دیده شود و دودش هم در چشم همه برود.

مقوله فرهنگ در کشور کم متولی به خود نمی بیند و تعدد و تکثر مرکز فرهنگی عریض و طویل به وضوح دیده می شود ولی علی رغم سعی و کوشش  هر متولی عرصه فرهنگ، ضربه و ضرر فرهنگی زیادی متحمل شده ایم.

متخصصین فرهنگی معتقدند عدم وجود سند فرهنگی مطلوب، ضعف مدیریت، عدم عملی شدن مطلوب طرح فرهنگی، عدم وحدت رویه  و کم بودن بودجه فرهنگی چند مشکل مهم در حوزه فرهنگ محسوب می شوند.

چندی پیش توجهم به موضوعی ملول کننده جلب شد. چند کودک که پیش هم نشسته بودند چند تصویر پر شبهه منقوش روی برگه خشک و تمییز کننده دست و صورت می دیدند و حرف و حدیث عجیب و غریب می گفتند و به لحن و سبک کودکی بدین گونه تصور و تعبیر می کردند و می گفتند: زن و شوهر نخست دوست هم می شوند و در کودکی و بزرگی گل و قلب به هم می دهند و سپس زندگی مشترک شروع می کنند و تصور چند کودک عین معنی چند تصویر مورد نظر بود.

من و تو مطلع نیستیم که عکس پیش روی چند کودک معصوم پیش روی من و هر کودک دیگر به چه قصد و هدفی منقوش شده و سهوی و عمدی بودنش معلوم نیست ولی ضروری به نظر می رسد که مسئولین مربوطه پیگیریش کنند.

حرف چند کودک چند دقیقه مبهوتم کرد که یک عکس چقدر روی کودک موثر می شود. کودکی که قدرت تشخیص قوی در وی نیست و هر چیزی مقبولش می شود بر وی تحمیل می گردد و  طرح تخیلی هم لقب می گیرد. حتی یک تصویر و موضوع منفی و شبهه مند ممکن است به تغییر شگرف و پر ضرر در زندگی و مسیرش منجر شود و ذهن بزرگ ترهای کودک و مسئولین هم بسی متوجهش نشود مثل همین مطلب که دیدید و درونش حرف (الف) ندیدید و چه بسی که متوجهش نشدید.

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 2 =