گفتگوی اختصاصی زنان بیدار با عضو شورای اسلامی شهر سقز؛

بررسی مطالبات عمومی زنان سقزی و نقش شورا در پاسخ گویی به آنها

شناسهٔ خبر: 3099FA56 -
خبرنگار زنان بیدار در گفتگویی اختصاصی با عضو شورای اسلامی شهر سقز،مطالبات عمومی زنان سقزی و نقش شورا در پاسخ گویی به آنها را مورد بررسی قرار داد.

خبرنگار زنان بیدار در گفتگویی اختصاصی با کژال شکوری عضو شورای اسلامی شهر سقز،مطالبات عمومی زنان سقزی و نقش شورا در پاسخ گویی به آنها را مورد بررسی قرار داد.

زنان بیدار؛ چه برنامه هایی در شورای شهر برای پیشبرد امور زنان در دوره فعلی صورت گرفته و چه کار هایی در دست انجام دارید؟
کژال شکوری؛ تردیدی وجود ندارد که بانوان عضو شورای اسلامی همراه با سایر اعضا باید با ارایه طرح های مورد نیاز جامعه در راستای کاهش مشکلات فرهنگی و اجتماعی شهر زمینه سازی کنند. برنامه های شورای شهر سقز نیز در راستای توانمندسازی زنان، تامین اشتغال بانوان ، کاهش طلاق و توسعه فعالیت های سازمان های مردم نهاد در بخش های مختلف و تحکیم بنیان خانواده بوده است.
  تلاش می کنیم از توانمندی و ظرفیت بانوان فعال در عرصه های اجتماعی،فرهنگی،سیاسی و اقتصادی برای پیشبرد اهداف به شکل مطلوب تری استفاده کنیم. البته نباید فراموش کرد که شورای شهر جایگاهی نیست که جنسیتی کار کند و زنان و مردان را تفکیک کند، باید برای مدیریت شهر و پیشبرد برنامه‌های عمرانی، خدماتی و توسعه کوتاه‌مدت و بلند‌مدت شهر صرف نظر از زن بودن یا مرد بودن برنامه‌ریزی کند. البته همانگونه که در وزارت کشور، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها به دلیل توسعه اجتماعی و بالا بردن سطح زنان جامعه، جایگاه رسمی و تعریف شده‌ای در قالب کمیسیون امور بانوان یا مشاور زنان وجود دارد در شورای شهر نیز کمیسیون بانوان با رویکرد توانمندسازی زنان و نه جداسازی جنسیتی در تلاش برای دستیابی به مطالبات بانوان است.
استمرار هم اندیشی و انتقال تجربیات بین بانوان، تقدیر از بانوان نمونه سطح شهر در عرصه های مختلف ورزشی، علمی و کنکور، مادران نمونه و خبرنگاران ، برگزاری مسابقات ورزشی مختلف مختص بانوان در راستای مبارزه با افسردگی و تقویت سلامت تن و روان و بازدید از مدارس و خوابگاه دخترانه ، برپایی جشنواره آشپزی، اقدام برای احداث پارک ورزشی بانوان و برنامه ریزی برای ایجاد گارگاه مدیتیشن و تکنیک تمرکز برای دانش آموزان دختر دبیرستانی با هماهنگی با آموزش و پرورش از اقدامات دور پنجم شورای شهر سقز بوده است.

زنان بیدار؛ نقش و جایگاه زنان را در سقز چگونه ارزیابی می کنید؟
کژال شکوری؛ باتوجه به اینکه در  جامعه در حال توسعه زندگی میکنیم شاهد افزایش حضور زنان در عرصه مسئولیت های اجتماعی هستیم و گاها فشارهای روانی و اجتماعی زیادی بر قشر وارد می شود در این راستا جایگاه زنان در شهر سقز نیازمند توجه وحمایت بیشتر مردم و مسولین برای بهره گیری از ظرفیت های این قشر است .
ما یک جامعه در حال توسعه هستیم با شاخص‌های توسعه برابری انسانها که باید فرصت‌های یکسان برای دستیابی به موقعیت‌های خوب اجتماعی فراهم باشد. یعنی اگر به دنبال برنامه توسعه هستیم باید فرصت یکسان برای رسیدن به موقعیت‌های مناسب اجتماعی در سه شاخص قدرت، ثروت و وجهه اجتماعی فراهم کنیم. اینها عناصر کمیاب اجتماعی هستند که همه بانوان دنبالشان هستند، متاسفانه زنان در این مثلث از جایگاه بسیار کمتری برخوردار هستند.

زنان بیدار؛ به نظر شما آیا چشم انداز امید بخشی به مدیریت زنان در استان کردستان ایجاد شده است و یا وجود دارد؟
کژال شکوری؛ تلاش‌ها در سال‌های اخیر در شکل طرح و پیگیری سهمیه‌بندی جنسیتی برای حضور زنان در پست‌های مدیریتی به ویژه در نهادهای انتخابی روندی رو به گسترش داشته است تا آنجا که شاهد حضور دو نفر از بانوان در شورای شهر سقز و همچنین سایر شهرها و روستاهای کردستان هستیم و زنان توانستند از سهمیه‌های جنسیتی تا حدودی استفاده کنند. در چنین شرایطی شاهد هستیم در پرتو مدیریت کارآمد و خردمندانه شخص استاندار و بعضی از فرمانداران در این استان با رشد سریع و چشمگیر حضور زنان نه تنها در نهادهای انتخابی بلکه در پست‌های سیاسی و مدیریتی هم با آن رو‌به‌رو هستیم. طی افزایش چشمگیر حضور زنان در شوراهای شهر و روستا و همچنین مدیریت زنان در سطح ادارات در این استان با توجه به فضای مثبت بوجود آمده  راه برای فعالیت زنان هموارتر شده است.

زنان بیدار؛ به نظر شما مهمترین موانع ارتقای زنان شاغل در ادارت دولتی چیست ؟
کژال شکوری؛ متغیرهای فرهنگ سازمانی حاکم، تمایل ‌نداشتن زنان به ارتقا و کلیشه‌های جنسیتی در جامعه، مهم‌ترین موانع تلقی می شوند.

 

زنان بیدار؛ برای پر رنگ کردن و افزایش سهم زنان در پست های مدیریتی استان کردستان چه اقدامات ویژه ای باید انجام داده شود؟
کژال شکوری؛ محرومیت زدایی و توسعه شایستگی ها و مهارت های حرفه ای  می تواند محورهای اصلی بر اساس شایسته سالاری برای پر رنگ کردن و افزایش سهم بانوان در پست های مدیریتی استان کردستان لحاظ کرد. البته باید به توان افزایی و بستر سازی مناسب برای زنان شاغل توجه ویژه شود. اختصاص سهمیه 30 درصدی به پست‌های مدیریتی برای زنان هم که در برنامه ششم توسعه آمده می‌تواند این تلاش‌ها را تکمیل کند.
ارتقای دانش و بینش دختران مورد توجه قرار گیرد، همچنین آموزش حقوق شهروندی را باید بصورت مستمر داشته باشیم تا به طور ویژه و مطابق با منشور حقوق شهروندی، مسئولیت ها و وظایف تبیین شود. با راهبرد کلان برای امور زنان، می توان نگاهی ویژه به زنان داشت. باید به کارکنان زن توجه بیشتری شود و در تربیت و پرورش زنان و مدیران بیشتر تلاش شود.

زنان بیدار؛ وضعیت مدیریت زنان سقزی در دولت دوازدهم در مقایسه با دولت های قبلی چه تفاوتی دارد ؟
کژال شکوری؛ مشارکت زنان توانمند و شایسته سقزی در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی در دولت دوازدهم  نسبت به قبل کمی پررنگ تر و بیشتر شده و کلیت این مساله مورد استقبال جامعه نیز قرار گرفته است. انتظار بالای جامعه زنان سقزی از مسئولین دولت دوازدهم برای افزایش میزان مشارکت دادن زنان در سطوح مختلف مدیریت دولتی ادامه دارد و بطور حتم انتظارات زنان سقزی نیز در این راستا محقق نشده است اما نباید بی انصافی کرد، دولت گام های امیدبخشی که یکی از این اقدامات مهم افزایش 30 درصدی مدیران زن در پست های مدیریتی تا پایان برنامه ششم توسعه است، برداشته است و نباید فراموش کرد که فرصت دادن به زنان برای قرارگیری در جایگاه های بالای مدیریت دولتی اقدامی برای تقویت روحیه خودباوری در آنها است. افزایش مشارکت زنان در سیاست و اجتماع یک ژست سیاسی نیست بلکه حقی است که بواسطه قانون اساسی و بر اساس اصل عدم تبعیض وجود دارد و توسط منتخب مردم باید استیفا و پاسداری شود.

زنان بیدار؛ به نظر شما چه الزامی به آگاه سازی زنان در حوزه سیاسی و اجتماعی وجود دارد ؟
کژال شکوری؛ یکی از مهمترین مسائل هر جامعه، رشد و توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن می باشد که اهمیت و اعتبار خاصی دارد. بدین لحاظ، تجهیز جامعه و افراد آن برای نیل به چنین وضعیتی یک ضرورت انکارناپذیر است. از نظر اندیشمندان اجتماعی، توسعه هر جامعه ای متضمن یک سری مبانی، معیارها و عوامل است  و در این میان، حضور فعالانه افراد در صحنه های مختلف جامعه و به اصطلاح مشارکت سیاسی و اجتماعی آنان، از عوامل بسیار مهم و حیاتی در امر توسعه اجتماع به حساب می آید. در جامعه ما با توجه به باورهای اسلامی و ضرورتها  و مطلوبیتهای اجتماعی، حضور مردم در تمامی صحنه ها و مشارکت آنان در ابعاد سیاسی و اجتماعی به عنوان یک عامل مهم در توسعه و سازندگی، مورد توجه بسیار است و در واقع یک وظیفه سیاسی و دینی همگانی است که کلیه اقشار جامعه اعم از مردان و زنان را شامل می شود. و در این راستا بخصوص مسأله مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد تا زمینه های اساسی مشارکت فعال نیمی از جمعیت جامعه در صحنه های مختلف اجتماع فراهم آید. به هیچ عنوان نباید فراموش کرد که اجتماع مجموعه ای از افراد انسانی است که با نظامات، سنن، آداب و قوانین خاص به یکدیگر پیوند خورده اند. افراد انسانی که جامعه را تشکیل می دهند دو جنس مرد و زن هستند، همانگونه که خداوند آدمی را به دو صورت مذکر و مؤنث خلق نمود و با قرار دادن نیازهای طرفین در آن دو، زمینه تشکیل خانواده و تشکل اجتماعات را فراهم آورده است.

زنان بیدار؛ مطالبات عمومی زنان و نقش شورا در پاسخ گویی به آنها را چگونه تعریف می کنید؟
کژال شکوری؛ راه‌اندازی پارک‌های بانوان، بازارچه‌ و نمایشگاه دائمی عرضه و فروش صنایع دستی، کلینیک‌های تخصصی بیمارستانی ویژه زنان و اماکن ورزشی خاص زنان به ویژه استخر برخی از مطالبات عمومی زنان به شمار می آید. البته به این نکته هم باید توجه کرد که تفکیک و مرز مشخصی بین مطالبات زنان شهری و روستایی نداریم. مطالبات عمومی زنان باید مورد توجه جدی شوراها قرار گیرد و با توجه به نیازها و امکانات محلی تحقق این خواسته ها را پیگیری کنند.

زنان بیدار؛ مهمترین مطالبات بانوان سقزی از شما چه بوده است و چه گام های اساسی برای تحقق این مطالبات برداشته شده است ؟
کژال شکوری؛ مطالبه، احساس نیازی است که به خواسته تبدیل شده باشد. احساس نیاز همواره از نیاز واقعی برنمی‌خیزد، زیرا ممکن است افراد، بعضی اوقات اموری را که واقعاً بدان نیاز دارند احساس نکنند بنابراین نه همواره آنچه احساس می‌شود، نیاز واقعی است و نه همیشه نیازهای واقعی مورد توجه قرار می گیرد. چون گاهی انسان برای رسیدن به سطحی از سعادت و کامیابی در عرصه‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی به اموری نیاز دارد که به‌ دلیل برخی پیچیدگی‌ها یا برخی واقع‌نمایی‌های ناروا، نیازهای واقعی خود را گم می‌کند. در سقز نیز مسائل اجتماعی بسیاری هست که می تواند در حیطه مطالبات واقعی زنان قرار گیرد. سرانه فضاهای ورزشی و تفریحی اختصاصی برای زنان و دختران به شدت با استانداردهای حداقلی فاصله دارد. ورزشگاه‌های اختصاصی و مناسب‌سازی شده باید در دستور کار دولت قرار گیرد و پارک بانوان که زنان ما بتوانند آزادانه و با لباس غیررسمی و راحت در آن قدم بزنند از جمله مطالبات است. هرچند در این دوره از شورای اسلامی باتوجه به بحران اقتصادی در مملکت درخواست کمک های بلاعوض از طریق ماده 17 نیز افزایش چشمگیری داشته است.

زنان بیدار؛ در این دوره از شورای اسلامی شهر چه مصوباتی برای زنان سقزی داشته اید؟
کژال شکوری؛ در راستای پر کردن اوقات و فراغت بانوان بهره گیری از ظرفیت و پتانسیل ها و ایجاد رقابت سالم جشنواره هایی از جمله جشنواره آشپزی را برگزار کرده ایم و همچنین مصوباتی در راستا حمایت و کمک به بانوان  سرپرست را داشته ایم و مغازه هایی را به صورت رایگان از املاک شهرداری جهت ایجاد مشاغل مختلف در اختیار آنان قرار داده ایم تا بتوانند بخشی از نیاز های اقتصادی خودشان را برطرف کنند.

زنان بیدار؛ چه اقدات ویژه ای برای تفریح و رفاه بانوان در سطح شهر انجام داده اید و یا در دست اقدام دارید ؟
کژال شکوری؛ نشست های متعددی را با مسئولان استانی و شهرستانی در راستای برآورده کردن مطالبات عمومی بانوان از جمله پیگیری اخذ مجوزاحداث پارک ورزشی بانوان داشته ایم.

زنان بیدار؛ باتوجه به جایگاه شما به عنوان یک زن فعال در عرصه فرهنگی و اجتماعی، وظیفه شورای شهر برای تحقق مطالبات بانوان را چگونه تعریف می کنید؟
کژال شکوری؛ شناخت و رسیدگی به  نیازها و مطالبات زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا آنان بخش موثری از نیروی انسانی در هر نقطه ای از کشور در مسیر توسعه هستند علاوه بر آن نقش اصلی را در پرورش و تربیت نسل آینده دارند. در حقیقت توجه به مطالبات و نیازهای زنان می‌تواند باعث رشد و تعالی جامعه شود و نادیده گرفتن خواسته‌های آنان ممکن است تبعات زیادی را برای کشور داشته باشد که نه تنها امروز جامعه بلکه فردای کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
شوراهای اسلامی شهر و روستا یکی از نهادهایی است که می‌تواند زمینه را برای تحقق مطالبات زنان فراهم کنند البته برخی از نیازهای زنان مشترک است. «توجه به محیط‌های زنانه در شهر، برخورداری از شهری حامی زنان و کودکان ،برقراری امنیت و آسایش برای حضور زنان و کودکان،ارتقای کیفیت سالن‌های ورزشی برای زنان و تجهیز کردن کتابخانه های محلات» از جمله مطالبات مشترک زنان است.  اعضای شورای شهر سقز نیز در تلاشند ضمن ارتقای جایگاه بانوان از طریق استمرار نشست ها و هم اندیشی و بهره گیری از نظرات نخبگان، با شناسایی نیازهای زنان سقزی با مصوباتی قانونی در راستای برآورده کردن مطالبات آنان اقدام کنند.

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 3 =