مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی:

اجازه ورود به موضوع اراضی خلعت پوشان تبریز نداریم

شناسهٔ خبر: 303FE192 -
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: ما از نظر قانونی اجازه ورود به موضوع خلعت پوشان نداریم.

به گزارش زنان بیدار، شهنام اشتری صبح سه شنبه در سلسله نشست‌های رسانه‌ای رسم خدمت اظهار کرد: در تصفیه خانه شهرک سلیمی آذرشهر با عدم رعایت مناسب مسائل زیست محیطی روبرو هستیم که امید است با تمهیدات اتخاذ شده با ارتقای این موضوع روبرو شویم.

مدیرکل محیط زیست استان بیان داشت: ۱۵۰ مورد اتوبوس جایگزین اتوبوس‌های فرسوده در طول چند سال گذشته شده است.

وی اضافه کرد: گروه‌های زیست محیطی یکی از بازوهای محیط زیست است و همیشه ارتباط تنگاتنگ با این عزیزان داشتیم و به اتفاق به تشکیل خانه‌های محیط زیست در روستاها مصوب شده است.

اشتری خاطرنشان کرد: در خصوص برخورد با واحدهای آلوده پرونده‌هایی داریم که از این میان به برخی واحدها در چرمشهر و شهرک سلیمی اشاره کرد.

وی گفت: کمبود سوخت منجر با مازوت‌سوزی می‌شود؛ مقرر شده است تا نیروگاه حرارتی تبریز را جایگزین کنند و اگر سوال نصب فیلتر هم دارید باید گفت که ما بودجه تهیه این فیلتر را نداریم و اگر مرجعی حاضر است تا این فیلتر را تهیه کند و در اختیار ما قرار دهد، ما مسأله‌ای نداریم.

مدیرکل محیط زیست استان به آلودگی کاوه سودا و مساله آن اشاره کرد و گفت: متأسفانه مکان‌یابی کاوه سودا از بدو تأسیس درست انجام نگرفته است و از این‌رو پساب این کارخانه از اول آب شور بوده است و در حال حاضر از لاگون تبخیر برای آن استفاده می‌کنند ولی در آینده از لاگون‌های پایین دست و غیرقابل نفود و با کاهش ۳۰ درصدی پساب استفاده خواهد شد تا مشکل رفع شود.

وی ابراز کرد: آلودگی هوا به این معناست که ۲۴ ساعت باید آلودگی ثابت باشد تا برای گروه‌های حساس آلوده محسوب می‌شود و تعطیل اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه سهم من در تداوم حیات شعار سال محیط زیست است، گفت: ارتقای حفظ محیط زیست، فرهنگسازی رانندگی، تفکیک پسماند، عدم تغییر کاربری، کاهش مصرف کود و سم و آب و رعایت الگوی کشت، حفظ و رعایت استانداردهای محیطی جزو وظایف ماست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گفت: اهالی کجوار از واحدهای پالایشگاه گلایه داشتند و ما با همکاری مقام قضائی واحدهای پتروشیمی دارای تمهیدات زیست محیطی شدند که مهم‌ترین گوگردزدایی پالایشگاه بود.

وی اضافه کرد: در رابطه با دفن غیربهداشتی و نفوذ به آب‌های زیرزمینی اقداماتی صورت گرفت به طوری‌که روزانه هزاران تن زباله در تبریز تولید می‌شود از این‌رو تفکیک پسماند یک امر بسیار مهم است.

اشتری گفت: با پیگیری صورت گرفته تصفیه خانه شهرک‌های بیلوردی و عالی نسب راه‌اندزای شد.

اشتری گفت: سال گذشته ما حتی منتظر ۲۴ ساعت تمام آلودگی نبودیم و مدارس را تعطیل می‌کردیم.

وی اضافه کرد: در رابطه با کیفیت سوخت شاخص‌هایی داریم و هیچ مشکلی در کیفیت سوخت وجود ندارد.

مدیرکل محیط زیست استان بیان داشت: در خصوص آلودگی رود ارس جلساتی با ارمنستان برگزار شده است و در حال حاضر نیز میزان آلودگی کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

وی یادآور شد: ما از نظر قانونی اجازه ورود به موضوع خلعت پوشان نداریم و صرفاً از نظر نهاد محیط زیستی می‌توانیم نظر خودمان را برای کاهش سرانه فضای سبز را اعلام کنیم ولی تا به امروز هیچ شکایت و استنادی برای کاهش فضای سرانه محیط زیست نداشتیم.

اشتری ابراز کرد: در خصوص طلای معدن اندریان اقدام حقوقی صورت گرفته است و مراجع قضائی نیز آلودگی را تائید کرده است ولی در حال حاضر هیچ مشکلی از این نظر وجود ندارد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 4 =