گفتگوی زنان بیدار با «اولین مدیر زن» در تاریخ ورزش کردستان

شناسهٔ خبر: 302AFF69 -
گلاله محمد سلیمی مدیر اداره ورزش و جوانان شهرستان دیواندره شاید از معدود زنانی باشد که با تابو شکنی چنین مسئولیتی را برعهده گرفته است.

به گزارش زنان بیدار ، گلاله محمدسلیمی متولد مهرماه 1361دارای کارشناسی ارشد جامعه شناسی است که در مهرماه 94 به استخدام رسمی درآمده است. وی در 29 اردیبهشت 95 به عنوان اولین مدیر زن اداره ورزش و جوانان  شهرستان دیواندره در استان کردستان منصوب می شود.
گلاله محمد سلیمی مدیر اداره ورزش و جوانان شهرستان دیواندره  شاید از معدود زنانی باشد  که با تابو شکنی چنین مسئولیتی را برعهده گرفته است. اولین بودن محمد سلیمی باعث شد که خبرنگار زنان بیدار گفتگوی ویژه ای با وی داشته باشد.
*خبرنگار زنان بیدار: اولین بار پیشنهاد پذیرش این مسئولیت چه زمانی و توسط چه کسی مطرح شد؟
گلاله محمد سلیمی: چند ماه قبل از برعهده گرفتن مسئولیتم صحبت های ابتدایی در مورد حضور من در راس مدیرورزش و جوانان شهرستان دیواندره مطرح شد. آقای جولایی مدیر کل ورزش و جوانان استان کردستان برای اولین بار چنین مساله ای را مطرح کردند و فرماندار شهرستان چنین مساله ای را بصورت جدی پیگیری کرد و فکر می کنم این پیشنهاد به خاطر فعالیت هایی بود که در حوزه بانوان داشتم.
*ظاهرا انتصاب شما به عنوان مدیر ورزش یک شهرستان آنهم برای اولین بار در سطح استان کردستان، با مخالفت هایی هم همراه بوده؛ مخالفان چه کسانی بودند و دلیل مخالفتشان چه بود؟
- به هر حال برای هر کاری، همه موافق نیستند. در هر زمینه ای مخالفانی هم هستند به خصوص برای «اولین» ها چون تابوشکن هستند. مخالفان من هم همه از مردها بودند. البته قطعا اگر به جای من یه آقا هم برای مدیریت پیشنهاد می شد، مخالفانی داشت اما مخالفت با خانم ها بیشتر است شاید به این دلیل که مردها فکر می کنند، در هر کاری و برای هر مسئولیتی محق تر هستند بویژه وقتی ستاد امر به معروف و نهی از منکر هم این مسئولیت را مردانه بداند. البته طی دوره مدیریتم با عملکردم اعتماد خیلی از مخالفانم را جلب کردم. امیدوارم در آینده با رویکرد و عملکرد بهتر مخالفان باقی مانده را هم راضی و موافقِ خود کنم.
*شخص شما هم با این دسته مخالفان صحبت داشتید برای اینکه آنها را متقاعد کنید؟
با کسی صحبت نکردم و تنها برخدا توکل کردم و تصمیم گرفتم با عملکردی مثبت و قابل قبول نقش و جایگاه زنان در مدیریت را نشان دهم.
*در نهایت شما عهده دار مسئولیتی شدید که  تا قبل از این هیچ بانوی دیگر آن را عهده دار نبوده است. این «اولین» بودن چه حسی دارد؟
- به خدا توکل کردم و  با ایمان مسئولیتم را پذیرفتم، حس خوبی است؛ البته که دشواری ها و سختی های خاص خودش را هم دارد که امیدوارم بتوانم از پس آن بربیایم تا به جوانان و بانوان دیگر کشورم هم اعتماد بیشتری برای مدیریت شود.
  *از پذیرش این مسئولیت هراس نداشتید؟ به خصوص اینکه هیچ خانم دیگری پیش از این آن را عهده دار نبوده و به نوعی مسئولیتی تقریبا مردانه به حساب می آید؟
هراسی بابت مسئولیت و پذیرش آن نداشتم اما قاعدتا دغدغه هایی وجود دارد که باعث سختی کار می شود، البته ناگفته نماند که در ابتدا اصلا آنطوری که باید حمایت نشدم.  
*چه دغدغه ای؟
به هر حال مدیریت همیشه  همراه  با دغدغه است. فرقی هم ندارد یک خانم یا آقا عهده دار آن باشد. داشتن مسئولیت دغدغه دارد.
از جمله بی توجهی به فعالیت و عملکرد یک زن و اینکه کسی حامی نیست و...
  *فکر می کنید حضور شما در راس ورزش دیواندره، تاثیر مثبتی در ورزش بانوان این شهرستان داشته باشد؟
تلاشم این است تا  در تمام زمینه ها نگاه برابری بین مردان و زنان دنبال کنم و به خصوص توزیع امکانات بر اساس توانمندی ها انجام شود نه تفکیک جنسیتی؛ اما بر اساس سیاست های دولت و مجلس به برخی حوزه ها توجه ویژه ای خواهیم داشت که بانوان یکی از آنهاست. جوانان، روستایی، همگانی و جانبازان و معلولان دیگر حوزه هایی هستند که بر اساس سیاست های دولت و مجلس برنامه ویژه برای آنها خواهیم داشت.
*به واسطه انتصاب صورت گرفته برای شما، مسیر ورود بانوان به عرصه های مدیریتی اینچنینی در ورزش، چه قدر تغییر می کند؟
به نظرم ورود بانوان به عرصه های مدیریتی تغییر مثبتی است. البته اگر کمی هم نگاه ها تغییر کند و  مدیران زن نیز عملکرد تاثیرگزار و مثبتی را از خود به نمایش بگذارند بطور قطع ورود بانوان به مدیریت های اینچنینی تسهیل خواهد شد.
*به هر حال شما اولین زنی هستید که در استان کردستان مدیر ورزش شهرستانی شده اید. نوع کار شما تعیین کننده است و در واقع موید اینکه بانوان شایستگی مدیریت در این سطح را دارند یا خیر؟ نظر خودتان چیست؟
مدیریت من و چگونگی کارم در انتصاب های بعدی بانوان شاید بی تاثیر نباشد اما باید بپذیریم که در شهرستانهای مختلف استان کردستان ، ظرفیت های متفاوت از هم دارند. به عنوان مثال در شهرستان سقز بخشداری مرکزی به یک بانو سپرده شده است و من سعی خواهم کرد بهترین عملکرد را داشته باشم.
*اینکه عهده دار مسئولیتی شده اید که نماینده زنان یک استان نشان داده می شوید . این مسئله مسئولیت شما را سنگین تر نمی کند؟
- بله؛ قاعدتا مسئولیتم سنگین تر خواهد بود. به هر حال هر کسی به هر اندازه ای که ظرفیت داشته باشد به همان اندازه مسئولیتش بیشتر خواهد شد. دیواندره هم  از لحاظ ورزشی یک شهرستان تازه نفس محسوب می شود . خیل عظیمی از جوانان  آن بصورت ورزشکاران سازمان یافته (همگانی) و قهرمانان در سطوح مختلف و در تمام رشته ها مدال آور در حال فعالیتند. همین مسئله انتظارات را بیشتر می کند. این مسئله به نوبه خود نیازمند کار و رسیدگی بیشتر است.من نه با نگاهی جنسیتی بلکه با نگاه مدیریتی در تلاش هستم.
*مهمترین اهداف و برنامه هایی که برای ورزش دیواندره دارید، چیست؟
ایجاد انگیزه و برنامه ریزی برای توسعه ورزش های همگانی و در کنار آن حمایت از ورزش قهرمانی علاوه بر این توسعه ورزش بانوان، روستایی، جانبازان و معلولان از دیگر برنامه ها خواهد بود. دیگر اینکه در زمینه ورزش روستایی ایجاد خانه روستایی با تجهیز روستاها به وسایل و امکانات ورزشی، برگزاری مسابقات و جشنواره های همگانی در سطح شهرستان و حمایت ویژه از پیشکسوتان از دیگر برنامه های مهمی است که در دستور کارمان قرار دارد. البته برای اجرای این برنامه ها  نیازمند حمایت مسئولان شهرستانی و استانی، نمایندگان ، شهرداری و دستگاههای اجرایی که امکانات ورزشی دارند، هستیم تا به اهدافمان که همان ایجاد شادی، نشاط ، سلامتی و انگیزه و امید در جامعه است، دست یابیم..
برنامه شما برای ورزشکاران به ویژه ورزشکاران شاخص شهرستان دیواندره چیست؟*
تلاشم این است که فاصله میان این دسته ورزشکاران با اداره  ورزش و جوانان شهرستان خیلی کمتر از گذشته شود. این مهم هم با برگزاری نشست های متوالی و پیگیری احوالات آنها محقق می شود که در برنامه است. به خصوص به ورزشکارانی که عازم رویدادهای قهرمانی و افتخار آفرینی برای شهرستان و استان و کشور باشند توجه زیادی خواهیم داشت تا انگیزه های مادی و معنوی برای آنها به خوبی فراهم شود. از همین ورزشکاران به شرط مدال آوری قطعا تجلیل خواهد شد..
*شما به عنوان مدیر ورزش و جوانان یک شهرستان باید قاعدتا از برخی رویدادها بازدیدی داشته باشید اما با توجه به محدودیت های حضور بانوان در سالن، چه چاره ای برای این موضوع دارید؟ به خصوص در رابطه با رشته هایی مانند شنا، کشتی، وزنه برداری و ... در واقع چطور از رویدادهای این رشته ها بازدید می کنید؟ خودتان می روید یا نماینده ای مرد را اعزام می کنید؟
- سوال بسیار خوبی را مطرح کردید. اینکه بانوان برای حضور به سالن های ورزشی محدودیت هایی دارند مربوط  به امروز و دیروز نیست. سوال شما را با طرح یک سوال مشابه نیز می توان پاسخ داد که یک مدیر آقا نیز برای بازدید از همین رشته های ورزشی در حوزه بانوان  با محدودیت هایی روبروست آیا باید خودش برای بازدید برود یا نماینده ای خانم را اعزام کند؟ متاسفانه سالیان سال است که  با طرح چنین موضوعاتی مخالف حضور بانوان در مدیریت های ورزشی بوده اند ولی هیچگاه این مساله را نکرده اند که همین موضوع برای مدیران مرد نیز در بخش ورزش بانوان کاملا صادق است. شاید شخصا برای برخی رشته ها نتوانم به سالن مسابقات بروم اما قطعا نماینده ای از طرف من در آن سالن حضور خواهد داشت.
*ممنون از وقتی که  گذاشتید. صحبت خاصی ندارید؟
- شخصا از تمام کسانی که در بخش های مختلف، از رسانه ها گرفته تا مسئولان و شهروندان محترم که  از من و مدیریت یک زن در اداره ورزش و جوانان شهرستان حمایت کرده اند تشکر می کنم . تلاشم این خواهد بود تا برنامه ریزی دقیق تر و تلاش و خدمت بیشتر پرچم بانوان را بالا نگه دارم..

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 1 =