گفتگوی ویژه زنان بیدار با پروین ملک زاده بازیگر تئاتر و تلویزیون

شناسهٔ خبر: 286F5166 -
مصاحبه خبرنگار زنان بیدار با پروین ملک زاده بازیگر سرشناس مناطق کردنشین در رابطه با حرفه این هنرمند صورت گرفت .

به گزارش زنان بیدار ، گفت و گوی پروین ملک زاده با خبرنگار زنان بیدار :

١.متولد چه سالی هستید و تحصیلات شما چیست؟ پروین ملک زادە هستم متولد 1354 کارشناسی طراحی لباس خوندم
٢. چگونه به تئاتر علاقه مند شدید و مشوقان اصلی شما در این عرصه چه کسانی بودند؟
ازز کودکی بە هنر علاقە داشتم،ودر زمینه طراحی و نمایش های مدارس فعالیت می کردم تا اینکه در دوره دبیرستان با پیشنهاد یکی از دبیرانم  به صداوسیمای مرکز مهاباد معرفی شدم ،با اولین تست قبول شدم و کار تئاتر و تلویزیون رو شروع کردم،مشوقی نداشتم ،فقط سرسختی خودم بود که باعث شد عقب نکشم .
٣. از چه سنی به صورت حرفه ای وارد عرصه تئاتر شدید و در مورد نمایش های مختلفی که در آن ایفای نقش کردید توضیح دهید؟از سن هفدە سالگی شروع بە کار تئاتر کردم و با سە زبان کردی ،ترکی ،فارسی ایفای نقش کردە ام ، خواستگاری ئانتوان چێخۆف ،مێهر و سێپێهر بە کارگردانی آقای امید پیرو اسلام ،سۆهراب و ساز و والی قەبرستان بە کارگردانی مناف ایران پناه ،با من: دەنیز، سەروته، توتقون آخشام، جنون، کوچه، کی می دونه توش چیه؟ بە کارگرردانی عەلی قبچاق، قاب ، چەهار سەندوق بە کارگردانی آقای نوری، خورشید مغاک، آرشین مال آلان، قاراپاپاق لوطوسو، حنجره های خاموش، زیرزمین،باران،کسب و کار من بە کارگردانی شهرام نیریز نقدەای،توتقون ئاقشام بە کارگردانی حسن رجبی ، گلادیاتورها بە کارگردانی  رحیم نقده ،شب ئافتابی ،بە کارگردانی شهرام میکائیلی ،ئینتزار با بوی نەرگس بە کارگردانی خودم ،خروس دو بە هم زن بە کارگردانی و تهیه کنندگی خودم، مۆنتەزران بە کارگردانی و تهیه کننده خودم ،هەستێکی غەریب بە کارگردانی آغای حیدری،،سەردەمی بێ تاوانی بە کارگردانی امید خاک پور

۴. اولین بار که بر روی صحنه تئاتر رفتید در چه سالی و چه تئاتری بود ؟ اولین باری که بروی صحنه تئاتر رفتم سال 1371 بود و در تئاتر کردی  سەیدەوان نقش آفرینی کردم .

۵. واکنش خانواده و اطرافیانتان به حضور شما در تئاتر چگونه بود ؟ من با اجازه پدر و مادرم وارد این عرصه شدم ولی به مرور مورد اذیت و آزار اطرافیان و جامعه قرار گرفتم،چهار پنج سال اول بازیگریم واقعا دوران سختی بود.

۶- مشوق شما برای حضور یافتن در تئاتر چه کسی بود ؟ وقتی تست بازیگری دادم آقایان رحیم نقده و مناف ایرانپناه پیشنهاد دادن که وارد عرصه تئاتر بشوم.

٧- خیلی ها دوست دارند بدانند پروین ملک زاده  فقط روی صحنه پر از انرژی،خلاقیت و توانمندی است یا در زندگی شخصی هم مثل روی صحنه زندگی می کند؟  من سعی می کنم همیشه گلیم خودم رو خودم از گل بکشم بیرون،همیشه انرژی دارم با امید به خدا .

٨- تلخ ترین و شیرین ترین خاطره شما از اجراهای زنده خود در عرصه تئاتر  را بفرمایید. تئاتر که خاطره تلخ نداره همه و همه خاطرات شیرین هستن،شیرین ترین خاطره لحظه ای بود که نقش یه دختر استثنائی رو بازی می کردم نمایش که تموم شد و تماشاگران برای خسته نباشید روی سن آمدند ،باورشون شده بود که واقعا من استثنائی هستم .

٩. به نظر شما رکن اصلی در موفق شدن یک کار در تئاتر  کدام یک از عوامل هستند؟ متن خوب؟ کارگردان خوب؟ بازیگران قوی؟ موسیقی قوی؟ و یا سایر عوامل؟ نمیشه یه رکن رو گلچین بکنیم تئاتری موفق است که متن عالی ،کارگردانی خوب و بازیگران و عواملی منسجم داشته باشه ،همه  عوامل در روی سن بردن یه تئاتر نقش مهمی دارند.

١٠. خیلی ها اعتقاد دارند در ایران به بازیگران  خانم تئاتر خیلی بها داده نمی شود و محدودیت هایی برای آن ها وجود دارد در نتیجه هنرمندان خانم نمی توانند هم تراز مردان، توانایی های خود را به طور کامل نشان دهند. آیا شما با این گفته موافق هستید؟ بلە موافقم ،یک بازیگر زن هرگز شش دانگ حواسش بە بازیش نیست، حتی روی صحنه هم نصف حواسمون به لباس و حجابمون هست و زنان در جامعه ما واقعا مورد بی مهری قرارگرفته اند از هر لحاظی .

١١. 3تا از بهترین تئاتر ها در عرصه تئاتر  که از نظر شما طی سالیان اخیر جزو بهترین ها بودند را نام ببرید. تمامی کار هایم را دوست دارم ٣ تئاتر گلادیاتورها،کسب و کار من،سەردەمی بیێ تاوانی برایم خاطراتی متفاوت داشته اند .

١٢ .از چه سالی وارد صدا وسیمای مهاباد شدید ؟ از سال ١٣٧١ وارد صدا و سیمای مرکز مهاباد شدم .

١٣- بیشتر مردم شما را با نام های رابی و پورخاتون می شناسند ، آیا خاطره ای در این رابطه دارید ؟ نقش خاتون کە سرتاپا خاطره است ، یادمه یه بار لباسهای مادربزرگم رو پوشیده بودم از اجرا  که به خانه رسیدم  پدربزرگم منو با مادربزرگم اشتباه گرفت .

١۴. اکثریت برنامه های تلویزیونی شما به صورت زنده هستند ، اندکی از سختی این کار را برای مخاطبین شرح می دهید ؟ سخت ترین قسمت برنامه های زنده  جایه هستش که هزارتا مشکل و غم هم داشته باشی  باید در حین پخش لبخند بزنی و اینکه حواست باید جمع باشه و مواظب گفتارت باشی هم یکی دیگر از سختی های این حرفه است .

  ١۵. صحبت پایانی خود را برای دوستداران و مشتاقان تئاتر و سینما  بفرمایید. دوستتون دارم برای همه شما آرزوی موفقیت می کنم ، از جوانان و نوجوانان می خوام که دیگران رو نردبان ترقی خودشان نکنند  و از سنگ هایی که به سمتشون پرتاب می ضه پلی بسازند برای پیشرفتشان.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 4 =