نمی‌توانیم بگوییم خانم‌ها کار نکنند و فقط فرزندآوری کنند/ چند اداره در کشور مهدکودک دارند؟

شناسهٔ خبر: 26DEE192 -
یک پژوهشگر حوزه زنان گفت: سوءاستفاده‌ای که از زن آسیب‌دیده یا در معرض آسیب می‌شود خیلی بیشتر از جنس مذکر است

زنان بیدار - فاطمه محمدی، پژوهشگر حوزه زنان؛ مهم‌ترین اتفاقی که شاهد آن هستیم زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی است؛ هرچه جلوتر می‌رویم اعداد و ارقام حاکی از افزایش این آسیب‌ها در میان زنان است.

 اکنون با نسلی مواجه هستیم که برای تشکیل خانواده دچار چالش است و اولین مسئله‌اش مشکل اقتصادی است و این نسل در پله دوم با مسئله اعتماد مواجه است، از طرفی دیگر بن‌بست‌های اجتماعی مطرح است یعنی این نسل احساس می‌کند که اگر ازدواج کند رشد اجتماعی نخواهد داشت و نمی‌تواند پیشرفت کند.

موضوعی که در حال حاضر محل بحث است نه فرزندآوری بلکه اصلا خود مقوله تشکیل خانواده است، خانواده‌ای اصلا شکل نمی‌‌گیرد و بر فرض شکل‌گیری، کسی که وارد این وادی می‌شود اصلا نمی‌خواهد فرزندی بیاورد زیرا مادر شاغلی است که احساس می‌کند در نظام اجتماعی هیچگونه حمایتی نمی‌شود؛ چندتا از ادارات کشور مهدکودک دارند و یا خدمات مالی به مادران شاغل ارائه می‌شود؟!

نمی‌توانیم بگوییم خانم‌ها کار نکنند و در صحنه اجتماعی حضور نداشته باشند و فقط فرزندی‌آوری بکنند، خصوصا در کلان‌شهری مانند تهران که طبعا اگر زن و مرد در کنار هم کار نکنند با چالش‌های سختی در اداره زندگیشان مواجه خواهند شد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 9 =