روند شیوع کرونا در آذربایجان غربی رو به وخامت است

شناسهٔ خبر: 253F5A31 -
دبیرقرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا در آذربایجان غربی گفت: ۱۲ درصد بستری های استان در ماه گذشته کودکان بودند.

به گزارش زنان بیدار ،

دکتر سیدجلیل موسوی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: موارد بستری با تشخیص کرونایی از ابتدا تا کنون، ۹۹ هزار۵۵۶ نفر که ۵۳هزار و ۳۹۶ نفر با PCR مثبت، ۴۶ هزار ۱۵۸
نفر با PCR منفی، به عبارتی حدود ۳درصد جمعیت استان در این مدت کرونایی بستری شده اند.

دکتر موسوی ادامه داد: کل بیماران بستری از اول تیر ماه سال جاری تا ۸ مرداد، ۱۴۳۳ نفراست که از این تعداد ۱۷۲ نفر کودک بوده اند به عبارتی در موج هفتم فعلا ۱۲ درصد بستری ها را کودکان تشکیل می دهند.

وی گفت: کل فوتی ها در خلال ۲۹ ماه کرونایی ۱۱ هزار ۳۲۱ نفر، ۷هزار و ۵۹۸ نفر با PCR مثبت، ۳ هزار و ۷۲۳ نفر با PCR منفی لذا؛نرخ مرگ و میر در بیماران بستری ۱۱.۴ درصد بوده است.

دبیر قرارگاه دانشگاهی مبارزه باکرونا در استان اظهار کرد: فوتی ها از اول تیر ماه سال جاری، تا ۸ مردادماه، ۷۹ نفر بوده است، ۱۷نفر با PCR مثبت، ۶۲ نفر با PCR منفی که نرخ مرگ و میر در موج هفتم فعلا ۵.۵درصد است، از این میزان فوتی ۵۲ نفر بیماری
زمینه ای داشته اندیعنی ( ۶۶ درصد) و از ۷۹ فوتی در این مدت، ۳۹ نفر زن، ۴۰ نفر مرد بودند؛ ۳۵ نفر از زنان و ۲۹ نفر از مردان سن بالای ۶۵ سال داشتند.

وی یادآور شد: از ۷۹ فوتی ۵ نفر واکسن نوبت اول، ۲۳ نفر واکسن نوبت دوم، ۳۴ نفر واکسن نوبت سوم را دریافت کرده بودند و ۱۷ نفر هیچگونه واکسنی دریافت نکرده بودند. نکته جالب اینکه هیچ کدام از فوتی ها نوبت چهارم یا یادآور را دریافت نکرده بودند.

دکتر موسوی خاطر نشان کرد: گرچه در موج هفتم میزان ابتلاها و مراجعات سرپایی
بسیار زیاد و اکثرا به صورت خانوادگی و خوشه ای است اما میزان بستری ها کم است؛ نکته قابل توجه در بیماران بستری اینست که عمدتا سالمند بوده و دارای بیماری زمینه ای و بخش قابل توجهی از آنها بدحال و نیازمند ICU هستند.

این متخصص بیماریهای عفونی با بیان اینکه میانگین واکسیناسیون روزانه در ۸ روز اول مرداد، ۱۴۹۲ دوزبوده که اصلا رضایت بخش نیست، تصریح کرد: از آغاز واکسیناسیون تا کنون ۲میلیون و ۶۶۶ هزار ۲۷۴ نفرنوبت اول، ۲ میلیون ۳۸۶ هزار و۱۷۶ نفر نوبت دوم، یک میلیون و۸۱ هزار و ۸۰۸ نفر نوبت سوم و فقط ۲۳هزار و ۸۹۶ نفر نوبت چهارم یا یادآور را دریافت کرده اند که از نظر واکسیناسیون نوبت سوم و چهارم وضعیت اصلا رضایت بخش نیست در حالی که نوبت سوم و دوز یادآور در ایمنی زایی واکسن نقش اساسی را دارند. 

این متخصص بیماریهای عفونی تاکید کرد: اگر چه واکسیناسیون برای همه گروه های سنی الزم است و نقش اول را در مدیریت کرونا ایفا می کند اما سالمندان و گروه های پر خطربسیار مهم و مورد تاکید است.

دبیر قرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا با اشاره به رنگبندی کرونایی استان،گفت: در حال حاضر ۲شهرستان چایپاره و نقده قرمز کرونایی هستند،۳ شهرستان ارومیه و خوی و شاهین دژ نارنجی و بقیه شهرستانها زرد کرونایی هستند، رنگ آبی از نقشه جغرافیایی استان رخت بسته است، با این روند در هفته و هفته های آتی بر تعداد شهرستان های قرمز و نارنجی افزوده خواهد شد و تحلیل ها نشان میدهد روند تغییرات در سطح استان در روزها و هفته های آتی به سمت وخامت پیش خواهد رفت.

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 9 =