برفآب؛ تلنگری برای معرفی قروه/تدوین رزومه تاریخی شهرستان

شناسهٔ خبر: 25145788 -
نویسنده «برفآب» از تدوین رزومه ای ماندگار برای قروه خبر داد و این مستند را تلنگری برای معرفی شهرستان به ویژه به مسئولانی که ظرفیت های منطقه را نادیده گرفته اند، دانست.

به گزارش زنان بیدار ، راحیل ایلکا بعد از اکران خصوصی فیلم مستند «برفآب» با محوریت معرفی جاذبه های تاریخی و طبیعی شهرستان قروه در نشست خبری این مستند، در پاسخ به سؤالات خبرنگار کردپرس از نویسندگی کار گفت.

ردپای قروه در شاهنامه فردوسی...

او این کار را نخستین کار نویسندگی در حیطه مستند دانست. «این نخستین کاری بود که در حیطه مستند انجام دادم و با ورودم به قروه با دیدن مکان ها طبیعی و تاریخی افسوس خوردم که چقدر حیف چیزی درباره آثار تاریخی قروه وجود ندارد و در این زمینه برای پژوهش کار از منابع خارجی اطلاعاتی را به دست آوردم.»

ایلکا وجود اژدهای شمشیر خورده در باباگرگر را نشانه هایی از شاهنامه فردوسی دانست و گفت که حتی منطقه فرهادتاش را هم می توان به آثار نظامی گنجوی ربط داد.

به گفته او تمامی سنگ هایی که در شهرهای اطراف و یا مکان های بزرگ استفاده می شود سنگ و آثاری بوده اند که از قروه به شهرهای دیگر برده شده اند و این بسیار ناراحت کننده است که با این همه ظرفیت هنوز شهرستان قروه شناخته شده نیست.

تلنگری به مسئولان...

او آغاز این کار را تلنگری برای مسئولان شهرستان عنوان کرد. «قدم اول به نظر من برای اینکه موفقیت به دست بیاید تین است که ما با ساخت این مستند دید بصری را داده ایم و یک تلنگری زده ایم که همچین مواردی هست و همین ایجاد سؤال می کند برای مسئولان و باعث می شود به خودشان بیایند.»

ایلکا با بیان اینکه مستند می تواند نوعی انتقاد به مسئولانی باشد که ظرفیت های شهرستان را نادیده گرفته اند، افزود که «یک نفر اگر از عامل بیرون مدیران را نقد کند تأثیرگذارتر است و این مستند می تواند این نقد را مستقیم به هر آن کسی که بی توجه است، برساند.»


تهیه رزومه تاریخی شهرستان...

او از اینکه در قروه هیچ رزومه ای از آثار تاریخی و فرهنگی شهرستان وجود ندارد، ابراز تأسف کرد. «هر جای تاریخی که برویم رزومه ای داده می شود برای اینکه از عقبه آنجا مطلع شویم اما در قروه نه تنها رزومه ای دیده نشد بلکه کسی هم عقبه آنجا را نمی دانست و برای همین تصمیم گرفتیم که نشر این موضوع را تیم مستند انجام دهد و این تاریخچه را انتقال دهیم.»

نویسنده مستند به همکاری امام جمعه قروه به عنوان تهیه کننده کار اشاره کرد. «آن چیزی که برایم در ساخت مستند جالب بود همکاری امام جمعه شهرستان است. اصلاً فکر نمی کردم امام جمعه شهرستان چنین دید باز و دارای علم و تخصص باشد و همین خود مزیت بزرگی بود برای ساخت مستند.»

راحیل ایلکا که دارای مدرک دکترای صنایع از دانشگاه تهران است به دلیل اینکه به ادبیات علاقه دارد و به صورت خودجوش ادبیات را دنبال کرده و در حوزه نویسندگی چندین کار انجام داده و نخستین اثر مستند خود را هم به همراه همسرش «احمد آزاد» انجام داده است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 9 =