چگونه از گزند آرتروز زانو در امان باشیم؟

شناسهٔ خبر: 16C8CAD9 -
زانو درد یکی از معضلاتی است که افراد بسیاری با آن مواجه هستند و این روز‌ها نیز شیوع کرونا با خانه نشینی و کم تحرکی به این مسئله دامن می‌زند.

به گزارش زنان بیدار ، یک دکتر متخصص فیزیوتراپی با بیان اینکه آرتروز زانو علت اصلی زانو درد است، چگونه از گزند آرتروز زانو در امان باشیم؟گفت: افزایش وزن و کم تحرکی از مهمترین عواملی است که زانو درد و آرتروز زانو را تسریع می‌کند.

شمسی با اشاره به شیوع بالای آرتروز در بین جوامع افزود: آرتروز با تخریب تدریجی غضروف مفصل باعث می‌شود که فشار بیشتری به استخوان زانو وارد شود.

وی با بیان اینکه هرچقدر بتوانیم تغذیه غضروف را بهتر کنیم از بروز آرتروز جلوگیری خواهیم کرد، اظهار داشت: افرادی که تحرک ندارند، راه نمی‌روند و زندگی ماشینی دارند مفاصل آن‌ها خیلی زود دچار ارتروز می‌شود، اما این آسیب در افرادی که ورزش می‌کنند، دیده نمی‌شود چراکه غضروف افراد ورزشکار نسبت به افراد غیر ورزشکار قطر بیشتری دارد و ورزشکاران دچار ارتروز نمی‌شوند.

شمسی خاطرنشان کرد: یکی از راه‌هایی که می‌توان از ابتلا به آرتروز جلوگیری کرد قویتر کردن عضلات اطراف مفصل است و هرچقدر این عضلات را قویتر کنیم از زانو درد و آرتروز دور خواهیم بود.

وی افزود: حتی افرادی که در شدیدترین حالت آرتروز هستند نباید راه رفتن را ترک کنند و باید در مسافت‌های کوتاه به طوریکه احساس درد نداشته باشند، پیاده روی کنند.

این متخصص فیزیوتراپی گفت: سالم‌ترین ورزش برای کسانی که دچار آرتروز هستند، ورزش با کش است که این کش‌های ورزشی در انواع مختلف قابل دسترسی هستند، در این روش در حالیکه سر پا ایستاده اید و زانو را خم و راست نمی‌کنید دست را به وسیله‌ای تکیه دهید و از قسمت ران پا را به چهار طرف بکشید و در مقابل کشش کش در چهار طرف مقاومت کنید و ۵ ثانیه نگه دارید تا این حرکت باعث تقویت عضلات اطراف مفصل شود.

به گفته شمسی ارتروز زانو معمولا در بین افراد ۴۰ تا ۵۰ سال بروز پیدا می‌کند و در کشور‌های شرقی بیشتر از کشور‌های غربی دیده می‌شود، همچنین خانم‌ها بیشتر از آقایان دچار آرتروز می‌شوند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 7 =