سلامتی شما در دستان همسرتان است!

شناسهٔ خبر: 154E82C1 -
گروهی از پژوهشگران دانشگاه بوستون در بررسی‌های خود دریافته اند که زوجین می‌توانند با ایجاد رژیم غذایی، ورزش و سایر کار‌های روزمره، سلامتی یکدیگر را بهبود ببخشند. محققان می‌گویند زن و شوهر‌ها معمولاً رفتار‌های بهداشتی و مشکلات سلامتی مشابهی دارند. آن‌ها می‌گویند این روند می‌تواند به این دلیل باشد که افراد تمایل دارند با کسانی که دارای صفات و علایق مشابه هستند ازدواج کنند.

به گزارش زنان بیدار ، یک مطالعه جدید به سرپرستی محققان بیمارستان بریگام و زنان در بوستون بیش از ۵۰۰۰ زوج را بررسی کرده و گزارش دادند که ۷۹ درصد از زوجین در حوزه سلامت قلب و عروق، رژیم‌های غذایی ناسالم و ورزش ناکافی با یکدیگر اشتراک و تشابه دارند.

مواردی شامل وضعیت سیگار کشیدن، شاخص توده بدن، فعالیت بدنی، رژیم غذایی، کلسترول، فشار خون و قند خون ناشتا می‌تواند بسیار خرناک باشد و البته بین بسیاری از زوجین نیز مشترک است. تیم تحقیقاتی همچنین به هر یک از شرکت کنندگان نمره کلی سلامت قلب و عروق داده است. اطلاعات از پرسشنامه‌ها، معاینات و تست‌های آزمایشگاهی جمع آوری شد.

در حالی که آن‌ها انتظار داشتند در برخی از نمرات زن و شوهر‌ها همبستگی وجود داشته باشد، نتایج فراتر از آنچه پیش بینی می‌کردند، بود. از هر پنج زوج چهار زوج در شرایط غیر ایده آل خود مشابهتی شدید داشتند، البته بر عکس این موضوع نیز صادق بود و زوجین در حوزه سلامتی خود نیز مشابهت‌هایی جدی داشتند.

این ممکن است از عوامل ساده‌ای مانند زندگی در کنار شخصی که با او احساس راحتی می‌کنید یا عوامل پیچیده تری مانند تأثیر منفی زن و شوهر بر یکدیگر متاثر شده باشد. مواردی مانند زمینه اقتصادی، رژیم غذایی و انتخاب سبک زندگی نیز می‌تواند بخشی از آنچه زن و شوهر را به هم پیوند می‌دهد، باشد.

بر اساس مطالعه پژوهشگران حتی اصلاح الگوی زندگی زوجین به شکل دونفری قوی‌تر از روش انفرادی جواب می‌دهد، برای مثال پیاده روی دونفری، رژیم غذایی دو نفری یا کاهش مصرف چربی و نمک از سوی زن و شوهر به شکل همزمان می‌تواند پایدار‌تر از روش انفرادی ظاهر شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 9 =