ظهور دوباره «زنی در برلین»

شناسهٔ خبر: 10337DB6 -
کتاب «زنی در برلین» اثر نویسنده‌ای ناشناس پس از مدتی نایاب بودن بار دیگر روانه بازار کتاب شده است.

به گزارش زنان بیدار ،

جامعه آلمانی سه بار پس از انتشار کتاب «زنی در برلین» با شوکی عجیب مواجه شد؛ ابتدا پس از انتشار اولین نسخه آلمانی‌اش در ۱۹۵۹ که نویسنده‌اش با نام «ناشناس» قید شده بود، سپس پس از مرگ مارتا هیلرز نویسنده و روزنامه‌نگار شهیر آلمانی در سال ۲۰۰۱ که مشخص شد نویسنده‌ این کتاب او بوده و بار سوم پس از اکران فیلمی که مکس فربربوک با بازی ستاره‌ بزرگ سینمای آلمان نینا هاوس در سال ۲۰۰۸ از این کتاب اقتباس کرده بود.

این کتاب چنان صریح، بی‌پرده، تلخ و گزنده بود که جامعه آلمان تا همین امروز آن را برنتابیده است؛ هرچند حضور همیشگی زنی در برلین در فهرست پرفروش‌های آلمان، نشان می‌دهد رابطه‌ آلمانی‌ها با کتاب در یک خوف و رجاء مدام است. کتاب خاطره‌نگاری زنی در حد فاصل ۲۰ آوریل تا ۲۲ ژوئن ۱۹۴۵ است که در برلین تحت اشغال نیروهای متفقین و به خاصه آمریکایی‌ها و روس‌ها برای بقای خودش و نزدیکانش تلاش می‌کند. زن داستان بدون هیچ پوشیدگی از هزاران تجاوزی نوشته که هر روز خودش و دیگر زنان اطرافش با آن مواجه شده‌اند و این زنان برای زنده ماندن خودشان یا نجات جان اطرافیانشان و یا به دست آوردن اندکی غذا مجبور بوده‌اند با این موضوع کنار بیایند.

تکان‌دهندگی و شوک عجیب زنی در برلین نه فقط حاصل روایت بی‌خلل هزاران تجاوز انجام شده بلکه مرهون فرم روایتی‌ است که هیلرز در نوشتن خاطره‌های روزانه‌اش انتخاب کرده ‌است. زنی که چنان با تجاوز خو گرفته که با علم به تنها راه زنده‌ ماندن، همچون وضعیتی بی‌بدیل از زندگی روزمره‌اش به آن نگاه می‌کند. همین نکته‌ اساسی، موجب شده «زنی در برلین» پس از چندین دهه همچنان اثری عجیب و تکان‌دهنده باشد که خواندنش برای شناخت بهتر سرشت شر انسانی حتی آنها که به ظاهر برای خیرخواهی آمده‌بوند ضروری‌ است.

این کتاب را انتشارات فرهنگ نو با ترجمه سیامند زندی در ۳۸۲ صفحه و با قیمت ۱۳۳ هزار تومان بر پیشخوان کتابفروشی‌ها گذاشته است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 1 =