نگاهی به انتخاب رییس جهاد دانشگاهی بانه

شناسهٔ خبر: 092D608D -
انتخاب «کردستان مصطفی زاده» به عنوان رییس جهاد دانشگاهی بانه پاسخ‌گویی به یکی از مطالبات دیرین زنان کردستانی است.

به گزارش زنان بیدار ، افزایش مشارکت زنان در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی و حضور آنان در پست‌های مدیریتی، یکی از شاخص‏های توسعه در هر منطقه ای به شمار می‌رود. اما در مناطق کردنشین ایران گرچه زنان امروزه حضور پررنگ‌تری نسبت به گذشته دارند اما شاخص‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی نشان می‌دهد زنان هنوز هم نتوانسته‌اند به نسبتی برابر در مقایسه با مردان در جامعه حضور پیدا کنند. در این میان حضور زنان در پست‌های مدیریتی و اجرایی همواره به‌عنوان یکی از مطالبات آنان مطرح بوده است؛ حضوری که مسئولان جهاد دانشگاهی با انتخاب صحیح و منطقی «کردستان مصطفی زاده» بانوی شایسته بانه ای در استان کردستان به دنبال پاسخ‌گویی به این مطالبه هستند. شاید در تمام عمر جهاد دانشگاهی استان کردستان حضور زنان در پست‌های مدیریتی تنها به حضور کردستان مصطفی زاده در واحد دانشگاهی بانه خلاصه شود؛ اما همین حضور ارزشمند می تواند شروعی مبارک برای پر کردن خلأ حضور زنان توانمند کورد در سطوح مختلف دانشگاه و سایر پست‌های کلیدی شهرستان ها باشد. اقدامی که مسئولان جهاد دانشگاهی کردستان برای بهبود جایگاه زنان انجام دادند قابل تقدیر است.

 گرچه هنوز در ابتدای راه سپردن پست های کلیدی مدیریتی به زنان توانمند کردستانی هستیم و قطعا با آمار ایده‌آل فاصله بسیارزیادی وجود دارد اما حضور تافگه حسن پور به عنوان رییس بهزیستی و کردستان مصطفی زاده به عنوان رییس جهاد دانشگاهی بانه بارقه ای از امید برای سپردن پست های مدیریتی به زنان در مناطق محروم کردستان را فراهم کرده است و انتظار می رود نگاه ها در این ارتباط به دور از حسادت و حمایتی باشد.

نباید فراموش کرد حضور رو به رشد و موفق زنان ، کلید رشد و ترقی و معیار توسعه در هر منطقه ای محسوب می گردد. امروزه توانمندسازی زنان و مشارکت کامل آنان بر پایه برابری، در همه زمینه‌ها از جمله در فرآیند تصمیم‌گیری و مدیریت جامعه یکی از پیش نیازهای توسعه پایدار است که مناطق کُردنشین کشورمان سخت به آن نیاز دارد.

در جوامعی که هنوز تعادل مطلوب و قابل قبول و مشارکت عادلانه زن و مرد در فعالیتهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فراهم نشده و فرصت منصفانه بروز خلاقیت و استعداد انسانها برقرار نگردیده است و فرآیند توسعه آن گونه که انتظار داشته‌اند موفق نبوده است. تداوم و شتاب توسعه هنگامی رخ خواهد داد که زن و مرد و دوشادوش یکدیگر مسئولیت توسعه را بر عهده بگیرند.

از سوی دیگر کسب مشاغل مدیریتی توسط زنان علاوه بر آن که زنان را در مقابله با تبعیضاتی چون معیارهای استخدامی نابرابر، دستمزدهای نابرابر، فرصتهای آموزشی حرفه‌ای نابرابر، دسترسی نابرابر به منابع تولیدی و امکانات نابرابر در ارتقای شغلی تواناتر می‌کند، سبب بالا رفتن اعتماد به  نفس، کسب یک هویت مستقل و بهبود وضعیت و رشد اجتماعی آنان می‌شود که کل جامعه از آن منتفع خواهد شد.

نگاه های نقد آمیز به نقش زنان در توسعه گویای این واقعیت است که همواره نگاه ناباورانه به توانمندی زنان و خلاقیت آنان در نوآوری و مدیریت های اجتماعی موجب شده است که تنها به عنوان نیروی های کار و یا به تعبیر "ساجوگیو" زنان مزدبگیر، مورد توجه واقع شوند. این امر خود عملا" باعث دورماندن زنان از پیشرفت و توسعه می شود.

ماهیت توسعه به گونه ای است که بدون مشارکت زنان در عرصه های مختلف اجتماعی، موفقیت چندانی در تحقق برنامه های توسعه حاصل نخواهد شد. فراهم آوردن زمینه های رشد بیشتر و افزایش مشارکت زنان در عرصه های اجتماعی، موضوع مهمی است که عملا" باید در برنامه ریزی های مسئولان مورد توجه قرار گیرد.

درک نیازهای واقعی زنان، نقش اجتماعی آنان، افزایش توانمندیها و نیز بهره مندی از آن در توسعه کشور و به ویژه مناطق کُردنشین همان چیزی است که می تواند جایگاه و موقعیت واقعی زنان را در جامعه ما بیان کند. در حقیقت، توجه به وضعیت اشتغال زنان و هدایت آنان به بازار کار می تواند زمینه بهره گیری بهتر جامعه از این نیروی بالقوه را فراهم آورد.

بها دادن مسئولان ارشد استان کردستان از جمله «بهمن مرادنیا» استاندار کردستان و برخی از نمایندگان مجلس از جمله «محسن بیگلری» به حضور زنان توانمند در پست های کلیدی مدیریتی، خودباوری، امیدواری و شکوهمندی جایگاه زنان را در کردستان موجب گشته است. روند مطلوبی که امیدواریم همچنان ادامه داشته باشد.

 

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 6 =