«پریود، چرا درد زنان در جامعەی پزشکی، نادیدە گرفتە می‌شود؟»/ آیدا کرماشانی

شناسهٔ خبر: 0690CAE3 -
النی ماوریدز، متخصّص زنان می‌گوید: «خیلی اتّفاق می‌افتد زنانی را کە بابت درد پریود مراجعە می‌کنند را مرخّص می‌کنند، چونکە دردی‌ست کە شما همیشە دارید. اصلاً فرض بر این است کە درد را تجربە کنید.»

به گزارش زنان بیدار ،

 آیدا کرماشانی؛ النی ماوریدز، متخصّص زنان می‌گوید: «خیلی اتّفاق می‌افتد زنانی را کە بابت درد پریود مراجعە می‌کنند را مرخّص می‌کنند، چونکە دردی‌ست کە شما همیشە دارید. اصلاً فرض بر این است کە درد را تجربە کنید.»

ایمجن، زنی‌ست کە سال‌ها درد بسیار شدید و غیرقابل تحمّلی را حین پریودی تجربە می‌کردە، امّا اغلب پزشک‌ها با تصوّر اینکە طبیعی‌ست یک زن درد بکشد و این فقط یک درد پریودی‌ست، بە درد او بی‌توجّهی می‌کردند. 7 سال طول کشید تا بالأخرە پزشکی تشخیص بدهد او بیماری «آندومتریوز» دارد.

النی، با زنان زیادی با وضعیت مشابە ایمجن کە آندومتریوز دارند، کار کردەاست. وضعیتی کە 10% جمعیّت مٶنث بریتانیا را تحت تأثیر قرار دادە. او می‌گوید: «هنوز بسیاری از پزشکان آندومتریوز را تشخیص نمی‌دهند. تشخیصش هم سخت است، چون نشانەهای مشترک بسیاری با دیگر وضعیت‌ها دارد. این یک حقیقت است کە تحقیقات مربوط بە مشکلات سلامت زنان، بودجەی کافی نمی‌گیرند. هم این وضعیّت‌ها کشندە نیستند و زنان هر ماه پریود را تجربە می‌کنند و هم فضای صنعت پزشکی، بیشتر تحت سلطەی مردان است، پس طبیعی‌ست کە مشکلاتی مثل درد قاعدگی و آندومتریوز در اولویّت قرار نگیرند.»

امّا این تغییری در این واقعیّت ایجاد نمی‌کند کە پزشکان مقابل درد زنان و مردان، متفاوت و تبعیض‌آمیز رفتار می‌کنند، تا جایی کە NHS (خدمات بهداشت ملّی بریتانیا)، کمپینی برای دکترها تشکیل‌ داد با نام «زنان را باور کنید». کمپینی جهت آگاهی بخشی دربارەی آندومتریوز. آن هم برای پزشکان!

وحشتناک است! تحقیقات با موضوع «اختلال نعوظ»، اختلال غیرکشندەای کە 19% کلّ مردان (و 12% مردان زیر 60 سال) را درگیر کردە، بە طرز چشمگیری بیشتر از تحقیقات مرتبط با سندرم پیشاقاعدگی‌ست. سندرمی کە 90% زنان، حدّاقل یکی از نشانەهایش را در حدّ مشخّصی دارند.( اگر فکر می‌کنید بەخاطر باروری‌ست، اشتباە می‌کنید. اختلال نعوظ (ناتوانی یا سختی رسیدن بە نعوظ یا حفظ نعوظ)، اغلب باعث ناباروری نیست. هم اینکە آندومتریوز می‌تواند باعث ناباروری در زنان شود. (بین 5% تا 35% ناباروری‌های زنان) با این حال، تحقیقات کافی درموردش صورت نگرفتە.)

با این حال ما تامپون‌‌هایمان را در دست می‌گیریم و از اینکە برای حقّ دسترسی بە خدمات بهداشت قاعدگی کمپین می‌کنیم خرسندیم، درحالیکە باید از درد هم بگوییم. حقّ هیچ انسانی نیست کە درد، بخشی از واقعیّت زندگی‌اش درنظر گرفتە شود.»

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 7 =