رئیس گروه توسعه ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان کردستان:

فاز دوم طرح سنجش ساختار قامت زنان و دختران روستایی در کردستان اجرا می شود

شناسهٔ خبر: 05D158E2 -
رئیس گروه توسعه ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان کردستان گفت: در فاز دوم طرح سنجش ساختار قامت زنان و دختران روستایی بیش از 500 نفر از زنان مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرند

به گزارش زنان بیدار ،

عهدیه دولت آبادی رئیس گروه توسعه ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان کردستان از اجرای طرح سنجش ساختار قامت زنان و دختران روستایی در کردستان خبر داد و گفت: این طرح از سوی وزارت ورزش و جوانان به ادارات کل ابلاغ شده و در روستاها و مناطق حاشیه شهر بر روی بانوان انجام می گیرد.

رئیس گروه توسعه ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان کردستان عنوان کرد: این طرح بررسی ساختار بدنی زنان 15 تا 70 سال و افزایش سواد حرکتی زنان انجام خواهد گرفت و در سال جاری نیز تعدادی از شهرستان ها این طرح را انجام داده اند.

دولت آبادی گفت: این طرح سال گذشته نیز در پنج شهرستان استان انجام گرفت و طی آن 250 نفر زن در روستا ها مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفتند.

او افزود: طرح سنجش ساختار قامت زنان و دختران روستایی سال گذشته در روستاهای کیلانه و باباریز از توابع شهرستان سنندج، الک و شیروانه کامیاران، توپ آغاج و سیدان شهرستان بیجار، نجنه علیا بانه، و روستا گوره قلعه در شهرستان سقز انجام گرفت.

رئیس گروه توسعه ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان کردستان از اجرای فاز دوم این طرح در کردستان خبر داد و گفت: زنان روستایی و مناطق حاشیه شهر باید نسبت به بدن خود و نحوی صحیح حرکات آن آگاهی داشته باشند.

وی افزود: زنان در این مناطق کارهای سنگینی همچون دامداری، کشاورزی، باغداری و غیره را انجام می دهند که حجم زیاد این کارها منجر به آسیب رسیدن به بدن آنها در دزار مدت خواهد شد.

دولت آبادی گفت: در فاز دوم این طرح با همکاری هیات روستایی و عشایری استان کردستان کارگاه آموزش حرکات اصلاحی برای بانوان شرکت کننده در طرح برگزار می شود.

او اظهار داشت: در این طرح صافی کف پای زنان، قوز پشت، گودی کمر، ناهنجاری های اسکلتی، زانو عقب رفته یا جلو آمده، پای پرانتزی یا ضربدری مورد بررسی قرار می گیرد.

رئیس گروه توسعه ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان کردستان با بیان اینکه سال گذشته در مواردی افرادی شش انگشتی مشاهده شد، گفت: این پایش ها ممکن است مشکلات افراد را رفع نکند اما موجب کمبود یا کاهش آن در نسل آینده خواهد.

او با اشاره به دلیل کمبود نیروی انسانی امکان پوشش کامل روستاهای استان وجود ندارد، گفت: هیات ورزشی علل خصوص روستایی عشایری، همگانی و پزشکی ورزشی می توانند به عنوان بازوان اداره کل ورزش و جوانان در این طرح ها حامی باشند.

دولت آبادی گفت: در فاز دوم این طرح هفت شهرستان با پوشش جمعیت 500 نفری از زنان در روستاها و مناطق حاشیه مورد بررسی قرار می گیرد.

او خواستار اجرا این طرح برای مردان نیز شد و گفت: مردان نیز ممکن است با عدم اطلاع از ساختار جسمی خود آسیب هایی را به بدنشان وارد کنند که این طرح ها می تواند از آن پیشگیری کند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 8 =